Kary dla firm stosujących weksle w umowach

Data: 16-10-2013 r.

Zabezpieczenie wekslowe w stosunkach pracodawca − pracownik jest nieważne, a mimo to firmy często uzależniają od weksli podpisanie umowy o pracę. Stosowanie takich praktyk ma być karane wysoką grzywną.

Pracodawcy często wymagają od pracowników podpisania umowy z zabezpieczeniem wekslowym na wypadek ewentualnych strat w mieniu firmy.Posłowie chcą ukrócić te praktyki. Przygotowali więc projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma całkowicie zakazać stosowania wekslów w umowach przez pracodawców.

Wysokie kary

 

Proponowane zmiany przewidują, że:

  • wystawienie weksla lub
  • oświadczenie pracownika o poddaniu się egzekucji bądź
  • uznanie przez pracownika długu

będzie nieważne.

Firma nie będzie mogła dochodzić roszczeń na tej podstawie. Jeśli zażąda zabezpieczenia przyszłych roszczeń w postaci weksla lub oświadczenia, zostanie ukarana grzywną od 1.000 do 30.000 zł.

Jeżeli pracownik otrzymał do podpisu umowę, która zawiera zabezpieczenie wekslowe na wypadek ewentualnych strat w przedsiębiorstwie, może odmówić jej podpisania.

Weksle są nieważne

Obecnie to sąd rozstrzyga, czy ewentualne dochodzenie roszczeń przez pracodawcę jest nieważne, jeżeli zawarcie umowy o pracę jest uzależnione od podpisania zabezpieczenia wekslowego.

Przez długi czas orzeczenia sądów, czy tego typu praktyki są zgodne z prawem, były niejednolite. Jednak Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach wyraźnie się im sprzeciwia i podkreśla, że weksle są nieważne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32345 )
Array ( [docId] => 32345 )