KE pozywa Polskę za uchybienia związane z transportem

Data: 20-11-2015 r.

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE pozew przeciwko Polsce za opóźnienie w stworzeniu krajowego elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego i brak połączenia go z krajowymi rejestrami elektronicznymi innych unijnych państw.

Polska miała czas do 31 grudnia 2012 r. na utworzenie krajowego rejestru elektronicznego przewoźników drogowych i przyłączenie go do rejestrów innych krajów zgodnie z przepisami unijnego rozporządzenia nr 1071/2009. Nie zrobiła tego do tej pory, co poskutkowało wniesieniem spawy do TS UE przez komisję.

Celem tego rejestru jest m.in. eliminowanie nieuczciwych przedsiębiorstw transportowych z europejskiego rynku. Połączenie rejestrów krajowych jest potrzebne natomiast po to, żeby ułatwić przepływ informacji między państwami członkowskimi w sprawie możliwych naruszeń popełnianych przez firmy wykonujące międzynarodowe przewozy rzeczy lub osób, takich jak np. manipulacje na tachografach czy przekroczenie czasu jazdy.

Ponadto Bruksela przypomniała Polsce również o tym, że musi dostosować system opłat drogowych w taki sposób, aby można było go włączyć do ogólnoeuropejskiego systemu opłat. Dzięki niemu będzie łatwiej rozliczyć przejazdy i nie będzie potrzeba aż tylu urządzeń pokładowych. Polski rząd otrzymał tylko dwa miesiące na wytłumaczenie się ze wszystkich opóźnień. Musi też jak najszybciej wdrożyć te regulacje.

Elżbieta Jurewicz, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38080 )
Array ( [docId] => 38080 )

Array ( [docId] => 38080 )