Loi Macron – nowy obowiązek dla przewoźników

Data: 10-09-2016 r.

Od 1 stycznia 2017 r. przewoźnik, który będzie chciał wysłać swoich kierowców do Francji, będzie musiał wypełniać w formie elektronicznej zaświadczenie o ich delegowaniu. Pracodawcy mają do dyspozycji platformę na stronie www.sipsi.travail.gouv.ft.

Żadne to ułatwienie dla firm i pracowników, gdyż samo elektroniczne przesłanie formularza nie wystarczy.

To żadne ułatwienie

Francuskie władze nie zniosły obowiązku posiadania dokumentu papierowego. Wypełnione zaświadczenie trzeba będzie zatem wydrukować i umieścić w kabinie kierowcy, by mógł je okazać na żądanie służb kontrolnych. Przedsiębiorstwo transportowe, delegując kierowcę do pracy na terytorium Francji, musi od 1 lipca 2016 r. wydać mu stosowne zaświadczenie o oddelegowaniu napisane w języku francuskim. Wystawia je na okres wskazany przez siebie, jednak nie dłuższy niż sześć miesięcy i musi je wydać jeszcze przed pierwszym oddelegowaniem.

Kierowca ma obowiązek posiadać zaświadczenie przy sobie i okazywać na żądanie organów kontrolnych. Są w nim zawarte m.in. dane kontaktowe firmy (imię i nazwisko lub nazwa firmy, forma prawna, adres, adres poczty elektronicznej, numery telefonów przedsiębiorstwa lub zakładu, który zwykle zatrudnia pracownika, data i miejsce urodzenia przedstawiciela zarządu, oznaczenie zakładu ubezpieczeń społecznych, do którego odprowadzane są składki). Zaświadczenie zawiera też dane osobowe oddelegowanego kierowcy, w tym datę podpisania umowy o pracę, a także opis kwalifikacji zawodowych. Są tam również informacje o przysługującej mu stawce godzinowej brutto w przeliczeniu na euro, dane kontaktowe przedstawiciela na terytorium Francji lub dane dotyczące numeru licencji.

Szybszy dostęp do informacji dla Francuzów

Od 1 stycznia 2017 r. dotychczas stosowane druki zaświadczeń nie będą uznawane. I chociaż w treści nowych zaświadczeniach nie będzie większych zmian, to będą zawierały klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Podstawą nowych obowiązków nakładanych na pracodawców delegujących swoich pracowników do pracy we Francji jest dekret nr 2016-1044, wydany 29 lipca 2016 roku przez francuską Radę Państwową.

Określa zasady transmisji cyfrowej z wykorzystaniem systemu „SIPSI” zgłoszeń i zaświadczeń o delegowaniu pracowników na terytorium Francji oraz automatyczne przetwarzanie danych osobowych zawartych w tych zgłoszeniach oraz zaświadczeniach. Uruchomienie systemu ma zapewnić władzom francuskim natychmiastowy dostęp do informacji statystycznych w zakresie liczby i rodzaju pracowników delegowanych. Dekret jest aktem wykonawczym do Loi Macron.


Zobacz także:

 

Bogdan Kowalski, dziennikarz specjalizujący się w przepisach transportowych i drogowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39476 )
Array ( [docId] => 39476 )