Polisa OCS nie zawsze chroni przewoźnika

Autor: Dariusz Lotz
Data: 19-12-2014 r.

Jeżeli firma transportowa wybierze podwykonawcę, który spowoduje szkodę w transportowanym towarze, będzie za nią odpowiadać. Polisa OCS nie obejmuje takich sytuacji i odszkodowanie będzie trzeba zapłacić.

Firmy transportowe, realizujące przewozy własną flotą oraz zlecające przewozy innym przewoźnikom, stosują trzy rodzaje polis:

  • cargo,

  • OCP i

  • OCS.

Ani przewoźnik, ani spedytor nie ma obowiązku posiadania polisy OCS. Powstaje zatem pytanie, czy taka polisa zabezpiecza przewoźnika przed odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec jego klientów. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na rynku jest wiele polis, które obejmują różny zakres odpowiedzialności.

Rażące sytuacje

Najczęściej jednak ubezpieczenie OCS obejmuje tylko przypadki rażącego niedbalstwa w wyborze podwykonawcy, czyli np. takie sytuacje, gdy wybrano przewoźnika, który:

  • działa bez zgłoszenia działalności,

  • zatrudnia kierowców bez uprawnień,

  • posiada flotę w fatalnym stanie (widać to na pierwszy rzut oka).

Jeśli przewoźnik dochowa należytej staranności i dobierze do współpracy profesjonalną firmę przewozową, ubezpieczyciel zapewne odmówi wypłaty odszkodowania na podstawie polisy OCS. Powoła się na treść art. 799 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim spedytor jest odpowiedzialny za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu zlecenia, chyba że nie jest winny złego wyboru. W konsekwencji wyłącza to odpowiedzialność spedytora także wobec jego klienta. Szkoda taka powstała w transporcie i odpowiada za nią przewoźnik-zleceniobiorca z własnej polisy OCP.

Rzadkie przypadki

Oczywiście można sobie wyobrazić rzadkie sytuacje, kiedy spedytor rzeczywiście zaniedbał sprawy organizacyjne, np. zapomniał zlecić pilny transport, co spowodowało szkodę po stronie nadawcy lub odbiorcy.

Wówczas takie przypadki może obejmować polisa OCS, jeśli odpowiednio uzgodni się jej zakres, i spedytor będzie odpowiedzialny za szkodę.

Dariusz Lotz, adwokat, współwłaściciel kancelarii Lotz i Partnerzy we Wrocławiu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36255 )
Array ( [docId] => 36255 )