Przewóz nową ciężarówką – zgłoszenie nowego pojazdu do licencji

Data: 29-12-2014 r.

Przewoźnik ma obowiązek zgłosić nowy pojazd do licencji. Jednak nie musi ubiegać się o nowy wypis do tego auta. Może korzystać z wypisów z pozostałych ciężarówek, pod warunkiem że ich liczba nie przekracza zabezpieczenia finansowego.

Pozyskanie nowego pojazdu do floty wymaga zgłoszenia go do organu licencyjnego. Jednak zanim przewoźnik to zrobi, może od razu świadczyć usługi transportowe takim pojazdem.

Rejestracja pojazdu

 

Najpierw trzeba zarejestrować samochód. Firma otrzyma wtedy tzw. miękki dowód, czyli pozwolenie czasowe uprawniające do poruszania się pojazdem w trakcie okresu ważności tego dokumentu. Wydziały komunikacji w starostwach określają w tym pozwoleniu termin jego ważności.

Jeżeli wydział komunikacji nie wyda dowodu rejestracyjnego w określonym terminie, trzeba ponownie udać się do urzędu w celu przedłużenia ważności pozwolenia czasowego. Ważne jest, żeby tego obowiązku nie przeoczyć, ponieważ ewentualna kontrola narazi firmę na wyeliminowanie pojazdu z ruchu. Kontrolujący będzie miał wtedy prawo nie tylko zatrzymać pozwolenie czasowe, ale także zakazać dalszej jazdy. Jeżeli firma kupi używaną ciężarówkę, ma 30 dni na jej przerejestrowanie.

Wypis z innego auta

Świadczenie usług transportowych zarówno w przypadku nowego, jak i używanego pojazdu jest możliwe, jeśli w aucie znajduje się wypis z licencji. Wypisy nie są w żaden sposób przypisane do pojazdów, więc można wykonywać transport samochodem, który nie został jeszcze zgłoszony do licencji. Taką sytuację należy przedstawić organowi licencyjnemu, czyli GITD, w przypadku licencji międzynarodowych lub staroście w przypadku licencji krajowych. Trzeba to zrobić w terminie 28 dni od momentu rozpoczęcia przewozów nową ciężarówką.

Wraz ze zgłoszeniem nowego auta nie ma obowiązku automatycznego występowania o wydanie nowego wypisu. Oznacza to, że gdy firma ma odpowiednią liczbę wypisów, może wykorzystać wypisy z innych pojazdów, które nie są w tym czasie używane do transportu. Dzięki temu przewoźnik nie musi ponosić dodatkowych kosztów związanych z wydaniem wypisu z licencji oraz tracić czasu, czekając na jego wydanie. Koszt uzyskania dodatkowego wypisu z licencji wspólnotowej do 5 lat wynosi 440 zł, a na okres od 5 do 10 lat − 880 złotych.

Adam Gorgol, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36300 )
Array ( [docId] => 36300 )