Rachunek za usługę transportową

Data: 02-03-2014 r.

Transport nie może odbywać się na rzecz samozatrudnionych kierowców. Rachunek za usługę transportową wystawia zawsze ten, na rzecz którego transport był organizowany, czyli przewoźnik posiadający licencję.

Zysk samozatrudnionych kierowców wynika z wystawionego przez nich rachunku za kierowanie pojazdem (dodatkowo ewentualnie za inne usługi), lecz nie za usługę transportową. Za tę usługę rachunek wystawia tylko właściciel licencji lub zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

 

Profesjonalny przedsiębiorca transportowy nie jest ograniczony formą umowy o pracę w nawiązywaniu współpracy z kierowcami. Może miedzy innymi zawierać z kierowcami umowy cywilnoprawne. Dotyczy to także kierowców, którzy sami prowadzą działalność gospodarczą i świadczą usługi kierowania pojazdem.

Podczas przewozów drogowych kierowcę należy wyposażyć we wszystkie wymagane dokumenty. W tym przypadku nie ma znaczenia forma współpracy z kierowcą. Kierowca musi otrzymać:

  • wypis z licencji,

  • dowód rejestracyjny wraz z ubezpieczeniem,

  • dokumenty przewozowe, a także

  • wykresówki lub dane cyfrowe z okresu poprzednich 28 dni.

Zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu w tym okresie wystawia i podpisuje przewoźnik, czyli podmiot mający licencję. Jeżeli samozatrudniony kierowca nie uzyskał jeszcze wpisu do prawa jazdy (ze względu na termin uzyskania uprawnień), wówczas zaświadczenie o spełnieniu wymogów ustawy o transporcie drogowym również wystawia mu przewoźnik, a nie ona sam (mimo, że prowadzi swoją działalność).


Marcin Radomski
, praktyk specjalizujący się w przepisach transportowych, trener i szkoleniowiec


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 34031 )
Array ( [docId] => 34031 )