Samozatrudniony kierowca a przewóz na potrzeby własne

Data: 26-01-2014 r.

Kierowca mający własną działalność może wykonywać przewóz na potrzeby własne. Taki przewóz też podlega ustawie o czasie pracy kierowców. Trzeba przestrzegać czasu jazdy, odpoczynków oraz wymaganych przerw.

Przewóz na potrzeby własne może wystąpić np., gdy samozatrudniony kierowca w trakcie odbierania odpoczynku tygodniowego przewozi do klienta towar kupiony w sklepie, który dodatkowo prowadzi. Wówczas również musi przestrzegać limitu i okresów odpoczynku.

Jeśli kierowca pracuje jeszcze gdzie indziej, to w tym czasie pracodawca wystawi mu na weekend kartę urlopową. Jednak na karcie będzie zapisana jazda jego samochodem, co wyjdzie przy kontroli. Jest to dopuszczalna sytuacja pod warunkiem zachowania sumy czasu pracy u siebie i u pracodawcy.

Niezarobkowy przewóz drogowy, czyli przewóz na potrzeby własne, to każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego przewozu osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej. Auta mają być prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników (wyłącznie przez kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę). Taki przewóz musi przy tym spełniać łącznie następujące warunki:

  • pojazdy używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
  • przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami,
  • w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego − rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
  • nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

Jeżeli jest naruszony chociaż jeden warunek, nie mamy do czynienia z przewozem własnym, lecz z transportem drogowy, który wymaga posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji. Niezarobkowy przewóz drogowy wymaga posiadania zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33651 )
Array ( [docId] => 33651 )