Uważaj! Holandia i Belgia także wprowadzają stawkę minimalną

Autor: Adam Hrycak
Data: 24-10-2016 r.

W Holandii obowiązuje już część przepisów dotyczących płacy minimalnej. Jednym z postulatów jest to, że zagraniczny przewoźnik musi ustanowić na terenie Holandii osobę do kontaktu na czas świadczenia usługi.

Osoba, którą musi wyznaczyć przewoźnik, ma przekazywać informacje dotyczące świadczonych usług transgranicznych. Zatem do czasu pełnego wejścia w życie holenderskich przepisów polscy przewoźnicy wykonujący przewozy przez lub na terytorium Holandii muszą wyznaczyć taką osobę i przekazać jej dane kierowcom wykonującym przewozy. Dane przedstawiciela mogą być potrzebne w razie kontroli. Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób holenderskie służby kontrolne będą weryfikować spełnienie wymogów dotyczących pracowników delegowanych w transporcie drogowym. Informacje na ten temat powinny pojawić się niedługo.

Również Belgia planuje wprowadzić przepisy, które mają ograniczyć nieuczciwą konkurencję w sektorze transportowym. Stawki świadczeń socjalnych w Belgii, które należą do jednych z najwyższych w Europie, najczęściej omija się na trzy sposoby:
1. Firmy zachodnioeuropejskie otwierają swoje przedstawicielstwa w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, zatrudniają kierowców na tamtejszych warunkach, ale usługi transportowe świadczą w Europie Zachodniej.
2. Firmy transportowe z krajów Europy Środkowej i Wschodniej realizują transport w Belgii na podstawie własnych umów o pracę, które nie uwzględniają stawek belgijskich.
3. Firmy transportowe z krajów Europy Środkowej i Wschodniej świadczą usługi własne i kabotażowe na podstawie własnych umów o pracę, które nie uwzględniają stawek belgijskich.
4. Na parkingach położonych przy granicy z Niemcami, Francją czy Luksemburgiem towary z dużych ciężarówek przeładowywane są na samochody o dmc do 3,5 t, których nie dotyczy obowiązek używania tachografów, następnie towary trafiają do Belgii.

Pełna treść belgijskich przepisów niestety nie jest jeszcze dostępna, a więc nie wiadomo także, w jaki sposób będą weryfikowane obowiązki w zakresie płacy minimalnej.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39637 )
Array ( [docId] => 39637 )