Warto mieć wgląd do „czarnej listy przedsiębiorców”

Autor: Adam Hrycak
Data: 24-04-2017 r.

Powstanie wykaz firm, którym odmówiono wpisu do rejestru VAT lub które z niego wykreślono. Dzięki temu przewoźnicy będą mogli łatwiej sprawdzić uczciwość swoich kontrahentów. Powstaną dwa oddzielne wykazy. Co w nich będzie?

W pierwszym znajdą się pełne dane (imiona i nazwiska właścicieli, wspólników i osób uprawnionych do reprezentacji, numery PESEL tych osób, nazwa firmy, jej siedziba oraz REGON, NIP i numer wpisu w KRS) podmiotów wykreślonych z rejestru VAT i tych, którym odmówiono wpisu do tego rejestru. W drugim wykazie znajdą się dane podmiotów, które odzyskały status podatnika VAT.

Chodzi o wyłudzenia skarbowe

Oba te wykazy będzie prowadził szef Krajowej Administracji Skarbowej. Na „czarną listę” będzie można trafić na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Organ ten wykreśli firmę lub odmówi wpisu do rejestru, jeżeli wystąpi wiarygodne podejrzenie, że przedsiębiorca chce wykorzystać banki lub SKOK-i do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi.

Przez te wyłudzenia należy natomiast rozumieć przestępstwa skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym, przestępstwa, o których mowa w art. 270a i 271a oraz 258 § 1−3 Kodeksu karnego.

Możliwa blokada rachunku

Dodatkowo powstanie system informatyczny STIR gromadzący dane o rachunkach firmowych prowadzonych przez banki i SKOK-i. Jeżeli okaże się, że taki rachunek służy do wyłudzania podatku, szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł zarządzić blokadę rachunku na 72 godziny.

Gdy zaistnieje przypuszczenie, że przedsiębiorca nie wykona zobowiązania podatkowego, organ ten będzie mógł przedłużyć blokadę rachunku na maksymalnie 3 miesiące.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40277 )
Array ( [docId] => 40277 )