Zmiana przeznaczenia samochodu nie zawsze wymaga korekty VAT

Data: 30-04-2013 r.

Przedsiębiorca, który kupił ciężarówkę w 2010 r. i odliczył VAT w całości, nie musi dokonywać korekty VAT, jeśli w 2013 r. zdecydował się zmienić przeznaczenie samochodu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

W sprawie rozpoznawanej przez sąd przedsiębiorca w 2010 r. kupił samochód ciężarowy na terenie Niemiec, a następnie dokonał jego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Auto zostało zarejestrowane w Polsce i spełniało wymogi uprawniające do skorzystania z pełnego odliczenia VAT (na podstawie ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.). Przedsiębiorca odliczył więc w pełni naliczony VAT z tytułu kupna samochodu.

Obecnie, w 2013 r., zamierza przerobić samochód i zmienić jego przeznaczenie. Ma jednak wątpliwości, czy powinien w tej sytuacji korygować VAT odliczony z tytułu kupna samochodu. Jego zdaniem nie, ale minister finansów był przeciwnego zdania.

 

Według sądu, skoro przedsiębiorca dokonał odliczenia na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., to konsekwencje prawne zmiany przeznaczenia samochodu trzeba oceniać pod kątem tych samych regulacji. Wynika z nich, że modyfikacji bez konieczności korekty VAT można było dokonać po upływie 12 miesięcy od miesiąca, w którym otrzymano fakturę dokumentującą nabycie pojazdu (art. 86 ust 5c ustawy o VAT). Za taką interpretacją przemawia także treść art. 3 ust. 1 ustawy z 16 grudnia 2010 r., o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. nr 247, poz. 1652 ze zm.). Nakazano tam stosować nowe przepisy w przypadku nabycia samochodów w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.

A zatem przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać korekty VAT naliczonego przy zmianie przeznaczenia samochodu ciężarowego na osobowy.

Źródło: Wyrok WSA w Gdańsku z 6 lutego 2013 r., I SA/Gd 102/12.

Iwona Czauderna, doradca podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32283 )
Array ( [docId] => 32283 )