Zmiany w viaTOLL wchodzą w życie 2 stycznia 2015 r.

Autor: Adam Hrycak
Data: 24-12-2014 r.

Nowa ustawa regulująca system elektronicznych opłat drogowych viaTOLL zacznie obowiązywać od początku 2015 roku. Najważniejszą zmianą jest, że to przewoźnik będzie odpowiadał za nieuiszczenie e-myta.

Za nieuiszczenie opłaty elektronicznej karany będzie właściciel lub posiadacz pojazdu, a nie kierowca. W przypadku umowy leasingu karę dostanie posiadacz samochodu, który faktycznie z niego korzysta. Gdy naruszenie będzie dotyczyć zespołu pojazdów, kara będzie nakładana na właściciela lub posiadacza pojazdu złączonego z naczepą lub przyczepą. Kara za brak całej opłaty elektronicznej w przypadku zespołów pojazdów (samochód osobowy o dmc nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepa) o łącznej dmc powyżej 3,5 t będzie wynosić 500 zł. Natomiast samochody ciężarowe oraz autobusy będą podlegały karze w wysokości 1.500 zł.

 

Ponadto właściciel lub posiadacz pojazdu będzie odpowiadać za używanie urządzenia viaBox niezgodnie z przeznaczeniem. W takich przypadkach za nieuiszczenie opłaty w niepełnej wysokości kara wyniesie:

  • 250 zł za przejazd zespołem pojazdów o łącznej dmc powyżej 3,5 t (samochód osobowy o dmc nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepa),

  • 750 zł − w przypadku pojazdu o dmc powyżej 3,5 t.

Kierowca ma odpowiadać jedynie za wprowadzenie do urządzenia viaBox nieprawidłowych danych o kategorii pojazdu. Kary za to naruszenie również będą uzależnione od rodzaju pojazdu, jakim się porusza, i wyniosą:

  • 250 zł – gdy chodzi o zespół pojazdów o dmc powyżej 3,5 t (samochód osobowy o dmc nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepa),

  • 750 zł – jeśli dmc pojazdu będzie wyższa niż 3,5 t.

Jeśli właściciel lub posiadacz pojazdu naruszy obowiązek uiszczenia e-myta, nie będzie mógł zostać ukarany więcej niż raz na dobę. Nieważne będzie, ile płatnych odcinków dróg auto przejechało w ciągu jednego dnia (od godz. 0.00 do godz. 24.00) bez uiszczenia e-myta lub uiszczenia go w niepełnej wysokości. To samo dotyczy kary dla kierowcy za wprowadzenie do viaBoxa nieprawidłowych danych o kategorii pojazdu.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36272 )
Array ( [docId] => 36272 )