Znów szykują się podwyżki składek ubezpieczeniowych

Data: 03-10-2016 r.

Niestety ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu w najbliższym czasie będą rosły. Najwięcej zapłacą kierowcy z krótkim stażem, którzy właśnie kupili pojazd oraz ci, którzy często powodują szkody.

W ostatnim czasie wzrosły koszty, jakie ponoszą ubezpieczyciele. Pojawiły się nowe kategorie kosztów, takie jak np. refundacja pojazdu zastępczego, do którego prawo ma każdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym. Ponadto bardzo podrożały również inne kategorie kosztów. Są to przede wszystkim odszkodowania i świadczenia za szkody osobowe, czyli zarówno dla bliskich osób, które zginęły w wypadkach, jak i dla tych, którzy zostali poszkodowani i w efekcie są niepełnosprawni albo nie mogą pracować.

 

Strata techniczna z ubezpieczeń OC wyniosła w całym ubiegłym roku ponad miliard złotych. To zmusza ubezpieczycieli, żeby podnieśli ceny ubezpieczeń. Chociaż średnia cena polisy OC znacząco wzrosła z 400 do ok. 600 zł, to wciąż w ogólnym rozrachunku kosztów posiadania i użytkowania samochodu nie jest to wcale wysoka kwota na tle innych zachodnich krajów.

Raczej nie należy raczej liczyć na to, że w wyniku walki konkurencyjnej towarzystwa ubezpieczeniowe w najbliższym czasie będą obniżały składki z tytułu ubezpieczenia OC. Nie będzie się im to opłacało, ponieważ klient, który zapłacił składkę ubezpieczenia w wysokości kilkuset złotych, może wygenerować szkodę rzędu miliona złotych.

Krzysztof Luberek, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39561 )
Array ( [docId] => 39561 )