Informacja o niekaralności wspólników spółki jawnej składającej ofertę

Data: 24-09-2013 r.

Zamawiający ma prawo, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, zażądać od wykonawcy przedstawienia aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego.

Jeżeli w przetargu oferty złożyły dwie spółki jawne, to nie wystarczy dołączenia do nich jedynie informacji o niekaralności podmiotu zbiorowego. Takie działanie jest nieprawidłowe i powoduje, że wykonawcy powinni zostać wezwani do uzupełnienia dokumentów z KRK na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych w odniesieniu do członków organu zarządzającego i wspólników.

Z postępowania wyklucza się spółki jawne, wobec których zapadł prawomocny wyrok skazujący za delikty wymienione w ustawie Prawo zamówień publicznych. Takiej samej sankcji podlega wykonawca będący spółką jawną, którego wspólnika lub urzędującego członka organu zarządzającego prawomocnie skazano za określone w ustawie przestępstwo. W celu oceny tych okoliczności zamawiającemu będą niezbędne odpowiednie informacje z Krajowego Rejestru Karnego.

 

Zamawiający musi wezwać do uzupełnienia błędnych lub brakujących pełnomocnictw, oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1. Obowiązek ten będzie nieaktualny, jeśli mimo złożenia właściwych dokumentów oferta wykonawcy i tak zostanie odrzucona albo konieczne będzie unieważnienie postępowania. W opisanym przypadku trzeba zatem zażądać od wykonawców uzupełnienia zaświadczeń o niekaralności.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32372 )
Array ( [docId] => 32372 )