Czy przedłużenie terminu składania ofert może naruszać prawo zamówień publicznych

Autor: Szczurek Piotr
Data: 09-10-2012 r.

Zmiana ogłoszenia o zamówieniu publicznym nie należy do rzadkości. Niejednokrotnie stanowi efekt złożenia wniosków o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jednak zdarza się również, iż to zamawiający popełnił błąd, który musi skorygować.

Ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych zamieszcza się drogą elektroniczną za pomocą formularzy umieszczonych na stronach portalu internetowego Urzędu. Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich ogłoszenia przekazuje się pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną, a w przypadkach przewidzianych w ustawie – drogą elektroniczną zgodnie z formą i procedurami wskazanymi na stronie internetowej.

W przypadku dokonywania zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu zamieszczonego w Biuletynie Zamówień Publicznych lub opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, zamawiający przedłuża termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub termin składania ofert o czas niezbędny do wprowadzenia zmian we wnioskach lub ofertach, jeżeli jest to konieczne.

Jeżeli zmiana dotyczy określenia:

  • przedmiotu,
  • wielkości lub zakresu zamówienia,
  • kryteriów oceny ofert,
  • warunków udziału w postępowaniu lub
  • sposobu oceny ich spełniania

zamawiający przedłuża termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub termin składania ofert o czas niezbędny na wprowadzenie zmian we wnioskach lub ofertach. Okres przedłużenia terminu nie jest jednak dowolny i uzależniony jest od wartości przedmiotu zamówienia. W przypadku przekroczenia tzw. „kwot unijnych”, termin składania ofert w trybie przetargu nieograniczonego nie może być krótszy niż 22 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

 

Z kolei termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w trybie przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem nie może być krótszy niż 30 dni, a jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia – nie krótszy niż 10 dni od dnia przekazania zmiany ogłoszenia Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

Zamawiający niezwłocznie po zamieszczeniu zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych lub jej przekazaniu Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich zamieszcza informację o zmianach również w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej.

Niedochowanie terminów ustawowych może również w niektórych przypadkach stanowić naruszenie obowiązku prowadzenia przez zamawiającego postępowania z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji.


Zobacz także:

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak wygrywać przetargi

pobierz

Opis przedmiotu zamówienia

pobierz

5 najważniejszych zmian w nowelizacji Prawa zamówień publicznych

pobierz

Jak stosować nowe przepisy Prawa zamówień publicznych?

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32403 )
Array ( [docId] => 32403 )