Część rozliczeń z pracownikami można przenieść do biura rachunkowego

Data: 10-05-2013 r.

Jeśli firma chce nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, bardzo ważne jest sprawdzenie, czy biuro takie posiada polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Wykupienie takiej polisy przez biuro rachunkowe jest obowiązkowe. Należy przy tym pamiętać, że za błędy księgowe odpowiedzialność przed urzędem skarbowym ponosi odpowiedzialność firma jako podatnik, a dopiero później przysługuje jej prawo do ewentualnego odszkodowania.

Wybierając biuro rachunkowe trzeba dowiedzieć się, czy podchodzi ono indywidualnie do swoich klientów. Należy unikać wielkich biur, gdzie firma „zginie w tłumie” innych klientów. Wybrane biuro powinno być w stanie zapewnić firmie jednego księgowego, który będzie się nią zajmował indywidualnie, a tym samym znał jej sprawy i kontaktował się z kierownikiem.

 

Dobrze jest także dowiedzieć się, czy biuro rachunkowe ma doświadczenie w prowadzeniu księgowości, dla takiej formy prawny w jakiej działa dana firma (np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością). Specyfika danej formy działalności sprawia bowiem, że prowadzenie jej księgowości różni się w stosunku do innych podmiotów gospodarczych.

Szukając do współpracy odpowiedniego biura można też sprawdzić, czy poza księgowością oferuje też jeszcze inne usługi, z których mogłaby skorzystać firma. Biuro, które, oprócz księgowych, zatrudnia szerokie grono ekspertów – np. doradcę podatkowego, biegłego rewidenta, radcę prawnego czy adwokata – daje gwarancje pełnej obsługi firmy. Na koniec należy przeanalizować oferowane ceny, również pod kątem możliwości firmy.

Jeżeli kierujący firmą zdecyduje się już na współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym, powinien pamiętać, by szczegółowo określić w umowie prawa i obowiązki obu stron. Biuro rachunkowe obsługuje, poza daną firmą, wielu innych klientów, warto zatem dopilnować, aby wyznaczono w nim jedną osobę odpowiedzialną za kontakty z naszą firmą. Dobrze o tym pamiętać jeszcze na etapie kształtowania umowy z biurem poprzez zawarcie w niej odpowiednich zapisów w tym zakresie.

Niewątpliwą zaletą powierzenia prowadzenia księgowości zewnętrznemu podmiotowi jest to, że biuro takie ponosi odpowiedzialność za swoje działania, jest ubezpieczone, a w razie choroby czy urlopu znajduje na zastępstwo pracownika. Nie ma zatem ryzyka, że przez jakiś czas firma pozostanie bez obsługi księgowej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32468 )
Array ( [docId] => 32468 )