Wynagrodzenia nie mogą być wypłacane jedynie przelewem

Data: 12-11-2012 r.

Pracodawca nie ma możliwości ustalenia, że wynagrodzenia będą wypłacane wyłącznie przelewem. Taką ewentualność może przewidywać jedynie układ zbiorowy pracy.

Oznacza to, że pracodawca musi wskazać nie tylko konkretny dzień wypłaty wynagrodzeń (termin), ale także miejsce i godziny, w jakich wynagrodzenie może być podjęte (czas). Pracownik nie może wybrać sposobu wypłaty wynagrodzenia inaczej niż gotówką, jeżeli pracodawca nie wprowadzi takiej możliwości. Wypłacenie wynagrodzenia w formie innej niż do rąk pracownika jest możliwe bowiem tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, nie zaś na jego wniosek.

Przykład:

Właścicielka małego wiejskiego sklepu, ze względu na znaczną odległość od najbliższej placówki banku, ustaliła, że wynagrodzenia będzie wypłacała gotówką. Jedna z dwóch pracownic, która założyła sobie rachunek bankowy, wystąpiła z wnioskiem o przelewanie jej wypłaty na konto. W tej sytuacji pracodawca jest uprawniony odmówić pracownikowi uwzględnienia takiego wniosku, bowiem nie jest on dla pracodawcy wiążący.

Pracodawca może również ustalić, że będzie wypłacał wynagrodzenia w formie przelewu na rachunki pracowników na ich wniosek. Wówczas jednak wniosek pracownika będzie zobowiązywał pracodawcę do tej formy wypłaty.

Przypomnijmy, ze termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia określa się w regulaminie pracy. Jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do wydania regulaminu pracy, dane o wypłacie wynagrodzenia ustala się w informacji do umowy o pracę wydawanej na podstawie art. 29 § 3 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

art. 86, 91, 1041 pkt 5 Kodeksu pracy

Autor: Jarosława Warszawska - Mericon, Kadry, Płace, Doradztwo

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32458 )
Array ( [docId] => 32458 )