Dokonanie wypłaty wynagrodzenia w inny sposób niż został ustalony

Data: 12-11-2012 r.

Jeżeli pracodawca za zgodą pracowników, lub też – o ile przewidział taką możliwość – na ich wniosek, wypłaca wynagrodzenia w inny sposób niż gotówką (np. przelewem na rachunki bankowe), powinien trzymać się przyjętego sposobu wypłaty. Jeżeli z jakichś przyczyn w danym miesiącu nie będzie możliwe dotrzymanie ustalonej formy wypłacenia wynagrodzeń, pracodawca powinien uprzedzić o tym pracowników w miarę możliwości z wyprzedzeniem.

Przykład:

Właściciel niewielkiej firmy, w której wypłaty wynagrodzeń dokonywane są w ostatnim dniu miesiąca, ustalił z pracownikami, że wynagrodzenia będą przelewane na ich konta bankowe. W 2012 roku jeden z kluczowych klientów opóźniał się z wpłaceniem należności wobec pracodawcy za kilka miesięcy. W listopadzie zaległość była tak duża, że zaistniało niebezpieczeństwo, iż zabraknie środków na wypłatę wynagrodzeń. Pod koniec miesiąca klient poinformował pracodawcę, że dokonał wpłaty całej należności i przedstawił dowód wpłaty datowany na 29 listopada. Pracodawca uznał, że w tej sytuacji nie zdąży już przekazać terminowo wynagrodzeń na konta pracowników, natomiast zdąży podjąć gotówkę w ostatnim dniu miesiąca, wobec czego powiadomił ich, że wyjątkowo wynagrodzenia będą do odbioru w kasie firmy w dniu 30 listopada 2012 r.

Takie działanie należy uznać za dopuszczalne i mające na celu ochronę interesów pracowników.

W tym miejscu warto zauważyć, że nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń jest wykroczeniem, nawet jeżeli nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez pracodawcę (art. 282 § 1 pkt 1 KP).

Podstawa prawna:

art. 86, 117 Kodeksu pracy

Autor: Jarosława Warszawska - Mericon, Kadry, Płace, Doradztwo

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32460 )
Array ( [docId] => 32460 )