Dokumenty ZUS RSA i RCA a urlop bezpłatny

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 22-04-2014 r.

Za pracownika przebywającego cały miesiąc kalendarzowy na urlopie bezpłatnym pracodawca sporządza wyłącznie raport ZUS RSA, chyba że w trakcie miesiąca pracownik otrzyma wynagrodzenie, od którego zostaną naliczone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Za pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym, pracodawca jako płatnik składek, zobowiązany jest złożyć imienny raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 11 XX ze wskazaniem okresu przerwy w opłacaniu składek oraz kodem świadczenia/przerwy 111.

 

Fakt przebywania przez pracownika na urlopie bezpłatnym pracodawca zobowiązany jest wykazać w dokumentach przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pomocą imiennego raportu miesięcznego ZUS RSA, w którym wskazany zostanie kod tytułu ubezpieczenia oraz kod świadczenia/przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym przez cały miesiąc kalendarzowy, pracodawca składa za niego tylko raport ZUS RSA, bez konieczności składania raportu ZUS RCA, z poniższym zastrzeżeniem. W sytuacji jednak, gdy rozpoczęcie lub zakończenie urlopu bezpłatnego następuje w trakcie miesiąca, oprócz ZUS RSA pracodawca zobowiązany jest złożyć za pracownika raport ZUS RCA.

Obowiązek złożenia raportu ZUS RCA powstaje również wtedy, gdy - mimo iż pracownik przebywa cały miesiąc kalendarzowy na urlopie bezpłatnym - w trakcie tego miesiąca wypłacone zostały jakieś składniki wynagrodzenia należne za okres poprzedzający urlop bezpłatny (np. premia roczna), od których istnieje obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Monika Witczak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34715 )
Array ( [docId] => 34715 )