Brakujący raport miesięczny trzeba złożyć w trybie korekty

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 24-03-2014 r.

Jedną z nieprawidłowości, które stwierdzane są przez płatników składek podczas sprawdzania dokumentów rozliczeniowych za rok ubiegły, jest brak imiennego raportu miesięcznego w danym miesiącu, mimo że dokument taki należało złożyć.

Sytuacja taka najczęściej występuje w dwóch następujących przypadkach:

  1. pracownikowi za cały miesiąc wypłacono wynagrodzenie chorobowe – zdarza się, że pracodawcy składają wówczas tylko raport ZUS RSA, a powinni wypełnić także formularz ZUS RCA,
  2. pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego – w związku z tym, że za ten okres nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, pracodawcy zapominają wykazać wspomniany urlop w raporcie ZUS RSA.

Wynagrodzenie chorobowe, w przeciwieństwie do zasiłków chorobowych, uwzględniane jest w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli więc pracownik przebywał przez cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe, pracodawca musi za niego złożyć także raport ZUS RCA, w którym wykaże składkę zdrowotną od tego wynagrodzenia. Nie zawsze jednak pracodawcy o tym pamiętają.

Przykład:

W dniach od 1 do 31 października 2013 r. pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe w kwocie 3.121,10 zł. Sprawdzając dokumenty rozliczeniowe za 2013 rok, pracodawca zauważył, że w październiku złożony był za niego tylko raport ZUS RSA, w którym wykazano okres choroby. Brakowało natomiast raportu ZUS RCA.

Aby skorygować zauważony błąd, płatnik powinien złożyć brakujący dokument w trybie korekty (z numerem identyfikatora 02 10 2013, jeżeli będzie to pierwsza korekta za ten miesiąc), w którym wykaże zerowe podstawy oraz zerowe składki na ubezpieczenia społeczne. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie 3.121,10 zł. Do raportu dołącza się deklarację rozliczeniową oznaczoną tym samym numerem identyfikatora, uwzględniającą zmiany wynikające z korekty raportu. Pracodawca nie musi natomiast składać korekty raportu ZUS RSA, ponieważ nie było w nim żadnych zmian.

Często zdarza się, że pracodawcy nie składają raportu ZUS RSA za pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych, zwłaszcza wówczas gdy urlop trwa tylko przez część miesiąca kalendarzowego. W takiej sytuacji również należy złożyć brakujący raport w trybie korekty, dołączając do niego deklarację ZUS DRA.

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34483 )
Array ( [docId] => 34483 )