Kartoteka płatnika w programie Płatnik 10.01.001

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 13-07-2015 r.

Program Płatnik przechowuje dane płatnika składek w kartotece płatnika, która składa się z kilku zakładek. Kartoteka zawiera dane wprowadzone podczas zakładania kartoteki (lub zmodyfikowane gdy kartoteka posiadała status „Niepotwierdzona w ZUS”) oraz dane pobrane z konta płatnika w ZUS (dotyczy to płatników, którzy pobierają dane z ZUS i których kartoteki posiadają status „Potwierdzona w ZUS”). Dane płatnika składek zawarte w kartotece automatyczne wpisywanie są we wszystkich rodzajach dokumentów tworzonych w programie Płatnik.

Dane płatnika składek pobierane są do kartoteki łącznie z innymi danymi, tj. z danymi ubezpieczonych danego płatnika składek oraz komponentami programu. W celu pobrania danych z ZUS, z menu „Administracja” należy wybrać polecenie „Aktualizuj komponenty programu i dane płatnika”.

 

Po pobraniu danych z ZUS dane w kartotece płatnika zostaną zaktualizowane – zmienione/uzupełnione o dane znajdujące się na koncie płatnika w ZUS. Po aktualizacji danych kartoteka płatnika otrzymuje status „Potwierdzona w ZUS” i jest zablokowana do ręcznej edycji.  Od tej pory wszelkie zmiany/korekty w danych płatnika będą widoczne po sporządzeniu odpowiedniego dokumentu zmieniającego/korygującego dane, wysłaniu go do ZUS, przetworzeniu dokumentu, zapisaniu danych z dokumentu na koncie płatnika w ZUS i kolejnym pobraniu aktualizacji danych z ZUS.

W związku z wprowadzeniem funkcji pobierania danych z ZUS zakres danych przechowywanych w kartotece płatnika został rozszerzony o następujące dane:

1)      adres zamieszkania (dotyczy płatnika osoby fizycznej),
2)      adres prowadzenia działalności gospodarczej,
3)      dane do wyliczeń i weryfikacji (data, od kiedy istnieje obowiązek opłacania składek, dane o biurze rachunkowym, status płatnika, dane o obowiązku wypełniania dokumentu ZUS IWA, data wyrejestrowania).

Jeżeli po pobraniu danych z ZUS okaże się, że dane w kartotece płatnika są błędne lub nieaktualne, dane te należy skorygować lub zaktualizować, przekazując do ZUS odpowiedni dokument.

Przed pierwszym pobraniem danych, gdy kartoteka płatnika posiada status „Niepotwierdzona w ZUS”, zanim użytkownik programu rozpocznie proces pobierania danych, powinien wskazać grupę ubezpieczonych, dla której będzie dane pobierać. W sytuacji gdy kartoteka posiada już status „Potwierdzona w ZUS” funkcja ta nie jest aktywna. Wskazanie grupy ubezpieczonych ma ogromne znaczenie w przypadku płatników, którzy w odrębnych kompletach dokumentów rozliczają składki za pracowników i świadczeniobiorców (tj. składają dokumenty rozliczeniowe z różnych zakresów identyfikatorów, np. za pracowników, zleceniobiorców z przedziału 01 – 39, a za świadczeniobiorców z przedziału 51 – 69).

W programie domyślnie ustawiona jest opcja „Pełny zakres”. Oznacza to, że w przypadku pozostawienia tej opcji pobrane zostaną dane wszystkich ubezpieczonych, którzy są zgłoszeni przez danego płatnika składek. Dla płatników składek, którzy do ZUS przekazują dokumenty rozliczeniowe z różnych zakresów identyfikatorów, np. 01 – 39 oraz 51 – 69, przewidziano możliwość wyboru grupy ubezpieczonych, dla których płatnik będzie pobierać dane.

Robert Łuczak, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37521 )
Array ( [docId] => 37521 )

Array ( [docId] => 37521 )