Program Płatnik 10.01.001 – komplety rozliczeniowe pobrane z ZUS

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 13-07-2015 r.

W programie Płatnik w wersji 10.01.001 wprowadzono kilka zmian, a wśród nich m.in. zmianę w „Kreatorze dokumentów rozliczeniowych”. Zmiana ta polega na umożliwieniu płatnikom składek tworzenia dokumentów rozliczeniowych na podstawie kompletów pobranych z ZUS. Znacznie ułatwi to pracę płatnikom składek, szczególnie tym, którzy sporządzają i przekazują do ZUS wiele korekt.

Komplety rozliczeniowe pobrane z ZUS są to dokumenty rozliczeniowe (imienne raporty miesięczne ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA i deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA), które zostały przekazane do ZUS przez płatnika składek, przetworzone i zapisane na jego koncie w ZUS. Należy pamiętać, że komplet pobrany z ZUS zawiera pozycje imiennych raportów za wszystkich ubezpieczonych, za których raporty za dany miesiąc były sporządzone i przekazane do ZUS (oraz przetworzone i zapisane na koncie płatnika), z uwzględnieniem pierwszorazowego kompletu dokumentów rozliczeniowych oraz kompletów korygujących.

 

Komplety rozliczeniowe pobrane z ZUS służą do weryfikacji dokumentów i wyliczania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA podczas tworzenia dokumentów korygujących.

W sytuacji gdy płatnik tworzy dokumenty rozliczeniowe korygujące za dany okres, a nie pobrał kompletu rozliczeniowego z ZUS za ten okres, weryfikacja dokumentu korygującego wykaże następujący błąd 66004001 „Brak kompletu rozliczeniowego z ZUS za podany okres” z dodatkowym opisem o następującej treści” Brak kompletu rozliczeniowego z ZUS za podany okres. Wyniki weryfikacji i wyliczeń bez tych danych mogą być błędne”.

Przykład:

Płatnik nie pobrał kompletu rozliczeniowego z ZUS za okres, którego dotyczy korekta

Płatnik składek stwierdził, że przekazany przez niego do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych za styczeń 2014 r. zawiera błędy. Sporządził więc odpowiednią korektę imiennych raportów miesięcznych i deklaracji rozliczeniowej. Weryfikacja tych dokumentów wykazała błąd 66004001 „Brak kompletu rozliczeniowego z ZUS za podany okres”.

Powyższy błąd oznacza, że wśród kompletów rozliczeniowych pobranych z ZUS nie ma kompletu rozliczeniowego za styczeń 2014 r. Płatnik sprawdził, czy wśród kompletów pobranych z ZUS nie ma kompletu  za styczeń 2014 r. Sprawdził to w zakładce „Informacje z ZUS” -> „Komplety rozliczeniowe”.

Wśród kompletów pobranych z ZUS nie ma kompletu za styczeń 2014 r. Dlatego, aby poprawnie sporządzić i wysłać komplet dokumentów rozliczeniowych korygujących za styczeń 2014 r., płatnik składek musi pobrać komplet dokumentów rozliczeniowych z ZUS za ten okres.

Robert Łuczak, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37519 )
Array ( [docId] => 37519 )