Wyrównanie do kwoty świadczenia rodzicielskiego w ZUS DRA

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Autor: Leszek Skupski
Data: 03-12-2015 r.

Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy dokonujący wyrównania wysokości zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego kwotę podwyższenia wykażą w zmodyfikowanym formularzu ZUS DRA. Dodatkowo z tym dniem wprowadzony zostanie nowy kod świadczenia/przerwy.

W związku z wskazanymi zmianami, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych (...) - projekt z 21 września 2015 r.

Kwota podwyższenia w deklaracji

 

Przewiduje on, że od 1 stycznia 2016 r. płatnicy wypłacający zasiłki macierzyńskie i wyrównujący ich wysokość do kwoty świadczenia rodzicielskiego będą wykazali w deklaracji ZUS DRA kwotę dopłaty. Kwota ta będzie wykazywana w odblokowanym polu 04 bloku V, jako kwota świadczeń finansowanych z budżetu państwa.

Nowy kod 329

Dodatkowo dla identyfikacji rodzaju świadczenia w dokumentacji ZUS przewidziany zostanie nowy kod świadczenia/przerwy: 329 („podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego”).

Więcej pól do wykazywania składek

Od nowego roku w deklaracji ZUS DRA wprowadzone także zmiany polegające na rozszerzeniu pól, w których są wykazywane składki. Ma to umożliwić płatnikom składek wykazywanie wyższych kwot składek, bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych.

Źródło:

projekt rozporządzenia MPiPS zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (z 21 września 2015 r.)

Leszek Skupski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38154 )
Array ( [docId] => 38154 )

Array ( [docId] => 38154 )