Nowe pomysły na zwiększenie emerytury

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 25-09-2012 r.

Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła z projektem Emerytalnych Kont Oszczędnościowych, które m.in. dzięki systemowi ulg podatkowych, miałyby zaktywizować osoby odkładające kapitał na emeryturę. Jednocześnie – zgodnie z wyliczeniami nadzoru – taki system pozwoliłby na istotne zwiększenie świadczeń emerytalnych.

Zgodnie z projektem, koncepcja wprowadzenia kont opierałaby się na dwóch wariantach. W ramach pierwszego rozwiązania, osoby oszczędzające na poczet przyszłych emerytur, byłyby zobligowane do wpłacania składki podstawowej w wysokości 50 zł miesięcznie oraz kolejnych 50 zł jako składki dodatkowej.

Druga opcja, to – oprócz wymienionych wcześniej dwóch składek – również trzecia, wpłacana przez pracodawcę. Ten ostatni mógłby również zaliczyć wpłatę do kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie nie byłaby ona uwzględniana w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Projekt zakłada także, że wypłaty z Emerytalnych Kont Oszczędnościowych po ukończeniu 60. roku życia zostałyby zwolnione z podatku. Dodatkowo składki gromadzone na poczet emerytury podlegałyby również waloryzacji.

Według szacunków Komisji Nadzoru Finansowego oszczędności rzędu 150 zł miesięcznie przez okres 40 lat i waloryzacji sięgającej 4 proc. w skali roku, mogłoby dać pokaźny zastrzyk gotówki. Mowa jest tutaj o łącznej kwocie 548 tys. zł, która w przypadku osób średniozarabiających zwiększyłaby miesięczne świadczenia emerytalne o blisko 35 proc. w porównaniu z tradycyjnym – obecnie stosowanym modelem.

KNF wskazuje obecnie na brak zainteresowania tzw. III filarem, czyli oszczędzaniem na dodatkową emeryturę. Chodzi tutaj zarówno o indywidualne odkładanie kapitału na starość, jak też specjalnie do tego celu stworzone programy pracownicze. Ich wprowadzenie na rynkek spotkało się jak do tej pory raczej z niewielkim odzewem ze strony przyszłych emerytów.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32563 )
Array ( [docId] => 32563 )

Array ( [docId] => 32563 )