Przy wypowiedzeniu każdy pracownik otrzyma odprawę albo odszkodowanie

Data: 05-06-2013 r.

W zależności od sposobu ustania stosunku pracy pracownikowi mogą przysługiwać różne dodatkowe należności, takie jak odprawa bądź odszkodowanie. Wypowiedzenie stosunku pracy przez pracownika nie uzasadnia wypłaty dodatkowych należności.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika nie ma on prawa do dodatkowych świadczeń ze strony pracodawcy. Podobnie jest w sytuacji, gdy umowę rozwiązał pracodawca z przyczyn dotyczących pracownika, do których należą:

  • powody związane z niezadowalającym wykonywaniem przez pracownika obowiązków pracowniczych,
  • przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy przez pra­cownika.

Jeżeli jednak pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowni­ków, wypowiada pracownikowi umowę z przyczyn jego niedotyczących, którymi w szczególności są przyczyny organizacyjne czy ekonomiczne, wówczas pracownikowi, któremu wypowiedziano umowę, należy wypłacić odprawę. Przy wypłacie nie ma znaczenia wymiar czasu pracy pracownika ani rodzaj umowy o pracę (terminowa, na czas nieokreślony). I tak, pracownikowi przysługuje odprawa w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli okres zatrudnienia u danego pracodawcy wynosił ponad 8 lat (art. 8 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Wysokość odprawy nie może jednakże przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy (art. 8 ust. 4 ustawy o zwolnieniach grupowych). Obecnie jest to kwota 24.000 zł, gdyż minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r. wynosi 1.600 zł.

Odprawa w tych okolicznościach przysługuje pracownikom bez względu na liczbę zwalnianych osób, a także bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę.

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie jest zobowiązany do wypłaty odpraw bez względu na przyczynę wypowiedzenia umowy, ponieważ przepisy o zwolnieniach grupowych go nie dotyczą. Może on jednak w obowiązujących u niego przepisach zakładowych albo nawet w indywidualnej umowie o pracę postanowić, że pracownikowi będzie się należała taka odprawa. Rozwiązanie to jest dopuszczalne jako korzystniejsze dla pracownika.

Podstawa prawna:

  • Art. 1, art. 8 i art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn.: Dz.U. nr 90 poz. 844 ze zm.).

Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32634 )
Array ( [docId] => 32634 )