Nocleg w kabinie samochodu a obowiązek wypłaty ryczałtu

Data: 18-09-2013 r.

Pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi przebywającemu w podróży służbowej m.in. koszty noclegów. Także w sytuacji gdy w delegację wysyła kierowcę i zapewnia mu możliwość nocowania w przystosowanej do tego kabinie samochodu, musi wypłacić ryczałt.


Z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
  • przejazdów,
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
  • noclegów,
  • innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Do otrzymania wskazanych wyżej należności uprawnieni są wszyscy pracownicy przebywający w podróży służbowej, czyli odbywający na polecenie pracodawcy zadanie służbowe, poza miejscowością w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.
Co do zasady pracodawca zwraca koszt noclegów na podstawie przedstawionych przez pracownika rachunków. Jeśli podwładny nie przedstawi rachunku – jest uprawniony do ryczałtu za nocleg w wysokości:
  • 150% diety – w przypadku podróży krajowej oraz
  • 25% limitu określonego dla poszczególnych państw w odrębnych przepisach.

Jeśli pracodawca wysyła w delegacje kierowcę, nie zwolni się z obowiązku wypłaty ryczałtu za nocleg, zapewniając mu nocleg w kabinie samochodu – nawet, jeśli jest do tego przystosowana. Jak podkreślają sądy organy skarbowe – kabina samochodu nie spełnia warunku zapewnienia pracownikowi bezpłatnego noclegu, a tylko wtedy pracodawca nie musiałby wypłacać pracownikowi ryczałtu za nocleg.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32671 )
Array ( [docId] => 32671 )