Świadczenia przysługujące kierowcy w związku z podróżą służbową

Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-10-2012 r.

Jedną z największych niedogodności w pracy kierowcy jest konieczność opuszczania miejscowości, w której znajduje się siedziba jego firmy. Jednocześnie jest to sposób na uzyskanie dodatkowych świadczeń, bowiem w momencie, gdy pracodawca wysyła go w podróż służbową jest zobowiązany wypłacić mu odpowiednie świadczenia.

Służbowo, czyli kiedy

W myśl ustawy o czasie pracy kierowcy z dnia 3 kwietnia 2010 roku pod pojęciem podróży służbowej kryje się zadanie zlecone przez pracodawcę opierające się na wykonaniu przewozu drogowego poza miejscowość, w której mieści się siedziba pracodawcy lub poza jej filię, oddziały czy przedstawicielstwa.

Z drugiej strony może to być wyjazd poza miejscowość, w której mieści się siedziba pracodawcy lub poza jej filię, oddziały czy przedstawicielstwa, w celu wykonania przewozu drogowego. Z racji podjęcia się jednej z powyższych czynności kierowcy przysługuje prawo do wypłacenia mu świadczenia w postaci dziennej diety.

 

Wysokość świadczenia

Warunki oraz wielkość wypłacanego świadczenia dla kierowcy z racji pokrycia kosztów związanych z wykonaniem służbowego zlecenia powinny zostać określone przez pracodawcę w regulaminie wynagrodzeń stosowanych w danym przedsiębiorstwie lub układzie zbiorowym pracy. Jeśli kierowca nie jest objęty tymi dwoma zobowiązaniami, wówczas odpowiedni zapis powinien znaleźć się w treści umowy o pracę.

Jedynie osobom pracującym w państwowych lub samorządowych jednostkach budżetowych taka rekompensata przysługuje zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, według którego wysokość diety przysługującej z racji odbycia służbowego wyjazdu zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami nie może być niższa niż 23 złote. Ta stawka obowiązuje, gdy pracodawca nie ustalił wewnątrzzakładowych warunków dotyczących wypłaty należności z racji odbytej podróży służbowej.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32648 )
Array ( [docId] => 32648 )