Bez protokołu nie można wypłacić świadczeń wypadkowych

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 23-02-2014 r.

Podstawą do wypłaty 100% zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest dokument potwierdzający wypadek przy pracy. W przypadku pracowników będzie to protokół powypadkowy, w przypadku pozostałych ubezpieczonych niebędących pracownikami – karta wypadku.

Jeżeli pracodawcy nie przedstawiono protokołu powypadkowego, z którego wynika, że pracownik uległ wypadkowi przy pracy, powinien on wypłacić wynagrodzenie za czas choroby z art. 92 Kodeksu pracy albo zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego – w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Jeżeli w wyniku postępowania powypadkowego zostanie ustalone, że zdarzył się wypadek przy pracy, to za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100%. W takim przypadku wypłacone wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego powinny być potraktowane jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Wymagać to będzie złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących i dopłaty zasiłku.

Przykład:

W lutym doszło w firmie do wypadku przy pracy. Pracodawca został powiadomiony, spisano zeznania. Specjalista ds. bhp nie sporządził jeszcze protokołu powypadkowego, twierdząc, że nie dysponuje wszystkimi danymi, ponieważ poszkodowany przebywa w szpitalu. Czy możemy naliczyć zasiłek 100% bez protokołu powypadkowego, czy trzeba czekać na dokumenty?

Trzeba koniecznie poczekać na dokumenty, a teraz wypłacić albo wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy w wysokości 80%.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33970 )
Array ( [docId] => 33970 )