Zasiłek macierzyński może otrzymać także ojciec dziecka

Kategoria: Świadczenia ZUS
Data: 12-11-2013 r.

Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka, podczas pobytu matki w szpitalu w okresie korzystania przez nią z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego przysługuje także, gdy ten pobyt nie trwa tygodnia lub jego wielokrotności. W przypadku urlopu rodzicielskiego nie musi wynosić co najmniej 8 tygodni.

Po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni, w razie konieczności jej pobytu w szpitalu, ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym matka dziecka wymaga hospitalizacji.

Zatem gdy matka dziecka po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego przerywa urlop podstawowy, dodatkowy lub rodzicielski z powodu leczenia szpitalnego, – ojciec dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego.

 

Mimo zastrzeżenia w Kodeksie pracy, że dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, a urlop rodzicielski jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach obejmujących okres nie krótszy niż 8 tygodni i jest wielokrotnością tygodnia, w celu zapewnienia możliwości sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem przez pracownika – ojca wychowującego dziecko, zasada ta nie ma zastosowania, gdy matka dziecka nie może sprawować tej opieki w związku z pobytem w szpitalu.

W takim przypadku część urlopu wykorzystana przez pracownika ojca dziecka może obejmować okres pobytu pracownicy w szpitalu, nawet gdy okres ten nie trwa tygodnia lub jego wielokrotności, a w przypadku urlopu rodzicielskiego nie musi trwać co najmniej 8 tygodni.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32949 )
Array ( [docId] => 32949 )