Biletów na dojazd do pracy nie można finansować z ZFŚS

Data: 02-09-2013 r.

Nie można pokrywać kosztów dojazdu pracowników do pracy poprzez wykorzystanie  środków ZFŚS. Taki sposób finansowania biletów na dojazd stanowi bowiem naruszenie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Nie ma znaczenia, że związek zawodowy lub przedstawiciel pracowników działający w firmie wydał na to zgodę.

Przeznaczenie ZFŚS wskazuje art. 1 ust. 1 ustawy o ZFŚS. Przepisy te mówią wyraźnie, że fundusz taki służy wyłącznie:

 
  • finansowaniu działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS,
  • dofinansowaniu obiektów socjalnych będących w posiadaniu pracodawców oraz tworzeniu zakładowych żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Definicja działalności socjalnej


Działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, a także udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, również zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Finansowane mogą być tylko wskazane wyżej rodzaje działalności socjalnej. Dofinansowanie dojazdów do pracy dla pracowników nie będzie spełniało także kryteriów art. 8 ustęp 1 ustawy o ZFŚS, czyli przyznanie świadczeń uzależnia się od „sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Składki ZUS i podatek od biletów

Świadczenia te można finansować ze środków obrotowych. Finansowanie lub dofinansowanie do biletów okresowych dla pracowników nie znajduje się na liście zwolnień podatkowych, dlatego kwoty za bilety im wypłacone powinny być doliczone do podstawy opodatkowania. Świadczenie to stanowi również podstawę wymiaru składek ZUS. Jest jednak sposób, aby uniknąć składek. Wystarczy, aby odpowiednie zapisy znalazły się w regulaminie wynagradzania.

Na przykład: Pracownikom Zakładu minimum raz na 3 miesiące przysługuje bilet okresowy. Bilet okresowy przyznawany jest na pisemny wniosek pracownika, od następnego miesiąca kalendarzowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33027 )
Array ( [docId] => 33027 )