Nadliczbówki w pragmatykach pracowniczych muszą być rozliczane korzystniej

Data: 10-05-2013 r.

Praca w godzinach nadliczbowych samorządowców, pracowników służby cywilnej oraz służby zagranicznej jest rekompensowana jedynie czasem wolnym w tym samym wymiarze. Jest to niezgodne z Europejską Kartą Społeczną i wymaga jak najszybszej zmiany.

9 kwietnia 2013 r. po raz kolejny Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do prezesa Rady Ministrów (sygn. RPO-543340-III/06/JP) o zmianę przepisów o czasie pracy w służbie cywilnej. Sprawa ciągnie się od 2009 r., kiedy to rzecznik po raz pierwszy zwrócił uwagę na powyższy problem. Przepisy w dalszym ciągu nie dają możliwości rekompensaty nadgodzin dodatkowym wynagrodzeniem lub czasem wolnym w wymiarze wyższym niż czas przepracowany w nadgodzinach. Odstąpienie od obowiązku wynikającego z art. 4 ust. 2 Europejskiej Karty Społecznej może nastąpić jedynie w odniesieniu do „wysokich funkcjonariuszy państwowych", nie zaś wszystkich osób pełniących funkcje publiczne.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich podobne obiekcje zgłasza do przepisów ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o pracownikach samorządowych. One również kwestię rekompensaty w godzinach nadliczbowych regulują w sposób mniej korzystny niż wynika to z Europejskiej Karty Społecznej sporządzonej, którą Polska ratyfikowała.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32997 )
Array ( [docId] => 32997 )