Koniec z rozliczaniem nadgodzin w dobie pracowniczej

Kategoria: Czas pracy
Data: 23-04-2013 r.

Pracodawca będzie mógł planować podwładnym pracę codziennie o innej porze. Wszystko dlatego, że nadgodziny dobowe będą rozliczane bez związku z dobą pracowniczą. Tak wynika z poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym pracuje Sejm.

Obecnie dobowy czas pracy wyznacza się w ramach doby pracowniczej (rozumianej jako 24 godziny od momentu rozpoczęcia pracy np. od 8.00 w poniedziałek do 8.00 we wtorek). Projekt zakłada natomiast, że w dobie pracowniczej trzeba będzie zapewniać tylko 11-godzinny odpoczynek. Inne uprawnienia będą rozliczane w oderwaniu od doby pracowniczej.

Obecnie pracownikowi nie można w kolejnym dniu planować pracy na wcześniejszą godzinę niż ta, w której rozpoczął pracę poprzedniego dnia. Inaczej bowiem powstają nadgodziny dobowe. Oczywiście np. z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy można zlecać godziny nadliczbowe, ale potem trzeba je zrekompensować.

Rezygnacja z doby pracowniczej sprawi natomiast, że pracodawca będzie mógł wyznaczać pracę codziennie na inną godzinę – wcześniejszą lub późniejszą niż poprzedniego dnia (nawet bez zgody pracownika). Nie spowoduje to powstania nadgodzin. Pozostanie jedynie wymóg zachowania 11-godzinnego odpoczynku dobowego.

 

Przykład:

Pracownik wykonywał pracę w poniedziałek na 8.00. Jeśli pracodawca w kolejnym dniu wezwie go na 7.00, to powstanie 1 godzina nadliczbowa w dobie poniedziałkowej (którą trzeba zrekompensować czasem wolnym lub wynagrodzeniem z dodatkiem). Po zmianach w takiej sytuacji nadgodziny nie powstaną – o ile we wtorek pracownik skończy pracę o 15.00.

Źródło: Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy (druk sejmowy nr 1116)

Szymon Sokolik


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26121 )
Array ( [docId] => 26121 )