Nowe formularze PIT za 2015 rok

Autor: Sławomir Liżewski
Data: 07-12-2015 r.

Opublikowano nowe wzory formularzy podatkowych, tj.: PIT-2(4), PIT-2A(4), PIT-12(6), PIT-4R(6), PIT-8AR(6), PIT-8C(8), PIT-11(23), PIT-R(18), IFT-1/IFT-1R(13), PIT-40(22). Formularze w tych wersjach obowiązują w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2015 r.

Formularze te można jednak składać także w wersji tradycyjnej, tj. w formie dokumentu pisemnego. Jest to możliwe, w przypadku gdy płatnicy są obowiązani sporządzić informację lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż 5 podatników. W przypadku deklaracji i informacji składanych w trakcie roku liczbę podatników ustala się, uwzględniając wszystkich podatników od początku roku do dnia sporządzenia tych deklaracji i informacji. Możliwości takiej nie mają jednak płatnicy, którym wspomniane formularze sporządzają przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych, czyli przede wszystkim biura rachunkowe.

 

Formularze podatkowe sporządzane w wersji papierowej składa się do końca stycznia następnego roku. Terminy formularzy składane w wersji elektronicznej pozostają bez zmian. Płatnik, który spełnia warunki do złożenia formularza w wersji papierowej, może je składać w wersji elektronicznej. Wybór wersji tradycyjnej jest w tym przypadku opcjonalny.

Umowa zlecenia a ryczałt

Przykład:

Spółka zawarła umowę zlecenie na sprzątanie (opróżnianie kosza na śmieci) z osobą niebędącą pracownikiem spółki. Umowę zostało na okres 6 miesięcy (od kwietnia 2015 roku do września 2015 roku) na kwotę 50 zł brutto. Kwota wynagrodzenia jest wypłacana miesięcznie po 50 zł. Od tej kwoty spółka nalicza składki ZUS oraz podatek zryczałtowany bez pomniejszania przychodu o koszty ich uzyskania.

Niestety podatek zryczałtowany zastosowano niepoprawnie. Z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT wynika, że podatek (w formie ryczałtu) w wysokości 18% przychodu pobiera się m.in. z tytułu umowy zlecenia, jeśli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł.

Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, a przychodów w takim przypadku nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej. A zatem, opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym ma miejsce, gdy:

  • kwota należności określona w umowie nie przekracza kwoty 200 zł,
  • umowę zawarto z osobą niebędącą pracownikiem płatnika oraz
  • wysokość należności wynika z umowy.

Tymczasem ta umowa zlecenia dotyczy 6 miesięcy, a należność za jej wykonanie będzie wyższa niż 200 zł (6 × 50 zł = 300 zł). Wyklucza to więc możliwość zastosowania podatku w formie ryczałtu.

Jak stwierdził jeden z organów podatkowych, w przypadku umowy zlecenia, w której wprost nie określono kwoty wynagrodzenia, określając jedynie kwotę wynagrodzenia należnego miesięcznie a łączna wysokość tego wynagrodzenia przekracza 200 zł, należy zastosować ogólne zasady poboru zaliczek na podatek z uwzględnieniem 20% kosztów uzyskania przychodów (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-2-1/4511-186/15/BJ).

Sławomir Liżewski, specjalista w zakresie podatków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38201 )
Array ( [docId] => 38201 )