Rekompensata za czas dyżuru może być dwojaka

Data: 06-06-2013 r.

W związku z potrzebami pracodawcy pracownicy muszą pełnić dyżury w zakładzie pracy, w swoim domu lub innym wyznaczonym im przez pracodawcę miejscu, a rekompensata za czas dyżuru może być dwojaka. Natomiast sprzeciw pracowników może być usprawiedliwiony tylko wyjątkowymi okolicznościami.

Dyżur stanowi dodatkowe zadanie robocze po normalnych godzinach pracy, bez względu na to, czy zadanie to mieściło się w ramach uzgodnionego rodzaju pracy, czy też wykraczało poza ten rodzaj. Może być pełniony w zakładzie pracy, a także w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub osobę działającą w jego imieniu, w tym w domu pracownika. Dyżur może być pełniony w dowolnym dniu tygodnia, także w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, jak również w nocy (wyrok Sądu Najwyższego z 31 stycznia 1978 r., sygn. I PRN 147/77, OSNC 1978, nr 7, poz. 126).

Za czas dyżuru pracownikowi w pierwszej kolejności przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Jeśli układ zbiorowy pracy lub regulamin pracy nie regulują tej kwestii, termin wykorzystania czasu wolnego ustala pracodawca. Nie powinien on być jednak zbyt odległy i pracodawca powinien starać się uzgodnić go z pracownikiem (art. 1515 § 3 i 4 kp).

Dopiero w przypadku gdy pracodawca nie ma możliwości udzielenia czasu wolnego, przysługuje pracownikowi wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną. Gdyby takiego składnika nie wyodrębniono przy określaniu warunków wynagradzania, przyjmuje się 60% wynagrodzenia. Jeśli jednak dyżur był pełniony w domu, pracownikowi nie przysługuje żadna rekompensata, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe regulują tę kwestię inaczej. Uprawnienie do rekompensaty za czas dyżuru mają wszyscy pracownicy, z wyjątkiem pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Nie dotyczy ich również gwarancja odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Przykład: W dzień roboczy pracownik przez trzy godziny pełnił dyżur w siedzibie pracodawcy. Po dyżurze wykonywał pracę nadliczbową przez 4 godziny. Za czas dyżuru pracownik powinien otrzymać 3 godziny czasu wolnego albo wynagrodzenie. Natomiast za 4 godziny pracy nadliczbowej powinien otrzymać, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 50%. Pracownik może też wnioskować o udzielenie w zamian za godziny nadliczbowe czasu wolnego w wymiarze 4 godzin. Nie otrzyma wówczas dodatku za tę pracę. Czas wolny może być udzielony także bez wniosku pracownika. Wówczas pracownik powinien otrzymać 6 godzin czasu wolnego (w wymiarze o połowę wyższym).

W myśl § 4 rozporządzenia z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia, a także innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia za czas dyżuru stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.

W przypadku wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania, określonego stałą stawką miesięczną – wynagrodzenie za jedną godzinę dyżuru ustala się, dzieląc tę stawkę przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. W przypadku gdy pracownik nie jest wynagradzany według stawki osobistego zaszeregowania, lecz otrzymuje zmienne składniki, podstawę wynagrodzenia ustala się według zasad określonych przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, następnie obniża do 60% i dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.

Podstawa prawna:

  • art. 1515 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
  • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 ze zm.).

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk, specjalista w zakresie wynagrodzeń


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33005 )
Array ( [docId] => 33005 )