Zakładowe dofinansowanie opieki nad dziećmi – bez PIT

Autor: Emilia Wawrzyszczuk
Data: 11-12-2015 r.

Z początkiem 2016 r. wejdą w życie kolejne zmiany prorodzinne – tym razem w przepisach podatkowych – które mają ułatwić rodzicom godzenie życia zawodowego z opieką nad dziećmi oraz zachęcić pracodawców do wspierania pracowników w zakresie zapewnienia opieki. Na nowych przepisach skorzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Obecnie zwolniona z podatku jest wartość świadczeń otrzymywanych z ZFŚS, związanych z pobytem dzieci pracowników w żłobkach lub klubach dziecięcych. Zwolnienie to zostanie rozszerzone o świadczenia z funduszu socjalnego związane z pobytem dzieci w przedszkolach.

Nowe, prorodzinne zwolnienia podatkowe

 

Od 1 stycznia 2016 r. dofinansowanie do czesnego za żłobek lub przedszkole dziecka pracownika ze środków obrotowych pracodawcy będzie korzystało ze zwolnienia podatkowego. Pracodawcy natomiast zyskają możliwość wliczenia tych świadczeń, a także środków przeznaczonych na utworzenie i prowadzenie przyzakładowych klubów dziecięcych, żłobków i przedszkoli, w koszty.

Dodatkowo, od nowego roku, wolne od podatku będą podobne świadczenia dla pracowników finansowane ze środków obrotowych pracodawcy (z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna, uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego, a także uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola). Jednak w tym przypadku obowiązywać będzie miesięczny limit zwolnienia w wysokości:

  • 400 zł w przypadku objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna i uczęszczania dziecka do żłobka lub klubu dziecięcego oraz

  • 200 zł – w odniesieniu do świadczeń związanych z uczęszczaniem dziecka pracownika do przedszkola.

W koszty – środki na utworzenie i prowadzenie form opieki nad dziećmi

Z kolei pracodawcy skorzystają na nowelizacji w ten sposób, że będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ze środków obrotowych (spoza ZFŚS):

  • poniesione na utworzenie zakładowego żłobka, zakładowego klubu dziecięcego lub zakładowego przedszkola,

  • związane z prowadzeniem zakładowego żłobka, zakładowego klubu dziecięcego lub zakładowego przedszkola,

  • z tytułu dofinansowania pracownikowi wydatków związanych z objęciem dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna, uczęszczaniem dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego oraz uczęszczaniem dziecka pracownika do przedszkola.

Zmienione przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Emilia Wawrzyszczuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38254 )
Array ( [docId] => 38254 )