Jakie dochody brać pod uwagę oceniając sytuację materialną

Data: 09-08-2016 r.

Czy do oceny sytuacji materialnej rodziny dla celów funduszu świadczeń socjalnych, oprócz dochodów wykazanych w PIT, powinno się brać również dochody nieopodatkowane, takie jak np. stypendia, alimenty? Kwestie te powinien określać regulamin ZFŚS.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Regulamin określa zasady badania sytuacji materialnej

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu – z uwzględnieniem powyższych kryteriów socjalnych – oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Ze względu na to, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie precyzuje jakimi kryteriami pracodawca ma się kierować przy ocenie sytuacji materialnej osoby uprawnionej i jej rodziny, najczęściej tym wyznacznikiem jest dochód w rodzinie.

Mogą być dochody opodatkowane, jak i zwolnione z PIT

Regulamin funduszu jest więc miejscem, w którym pracodawca powinien sam ustalić, jakie dochody będą brane pod uwagę i jakie pracownik ma przedstawić. Mogą to być dochody z zeznania rocznego, a więc podlegające opodatkowaniu, jak i wszystkie przychody jakie członkowie rodziny osiągają, w tym zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli mają to być wszystkie przychody zarówno opodatkowane jak i nieopodatkowane (a takim są stypendia czy alimenty), to pracownik będzie musiał je wykazać.

Izabela Nowacka, specjalista w zakresie kadr i płac

Tagi: zfśs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39346 )
Array ( [docId] => 39346 )