Składki od świadczenia urlopowego

Data: 27-07-2016 r.

Jeśli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników, ale nie tworzy funduszu socjalnego, musi oskładkować wypłacane świadczenia urlopowe.

Przypominamy, że z podstawy wymiaru składek wyłączone zostało świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego (w 2016 r.wysokość odpisów na ZFŚS na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach  wynosi1.093,93 zł). Świadczenie urlopowe, o którym mówi rozporządzenie składkowe, dotyczy wyłącznie świadczenia wypłacanego przez płatnika, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy zatrudniający, według stanu na 1 stycznia danego roku, mniej niż 20 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć fundusz świadczeń socjalnych lub wypłacać świadczenie urlopowe.

 

Zatem pracodawcy zatrudniający ponad 20 pracowników, którzy zrezygnowali z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale wypłacają świadczenie urlopowe, muszą od wypłacanych kwot naliczyć i odprowadzić składki ubezpieczeniowe. Jeżeli płatnik wypłacając takie świadczenie, nie uwzględni go w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ma obowiązek złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych oraz opłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Michał Jarosik, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39284 )
Array ( [docId] => 39284 )