Na skierowaniu na badania powinno być wskazane przyszłe stanowisko pracy – operator wózka jezdniowego podnośnikowego z napędem silnikowym. Natomiast lekarz medycyny pracy na podstawie badań ogólnych, a w razie potrzeby specjalistycznych (np.: okulistycznych, neurologicznych, testów sprawności psychoruchowej), wydaje stosowne orzeczenie, określając w nim przeciwwskazania czy ograniczenia (np. konieczność pracy w okularach korygujących wzrok) lub ich brak.
Wydanie pracownikowi imiennego zezwolenia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych (ważnego na terenie zakładu pracy) musi być poprzedzone szkoleniem przeprowadzonym na podstawie programu zatwierdzonego przez Urząd Dozoru Technicznego i zdaniem egzaminu. Szkolenie prowadzić mogą wykładowcy o kwalifikacjach zatwierdzonych przez UDT, a zakład musi spełniać warunki do przeprowadzenia szkolenia w zakresie teoretycznym i praktycznym.
Dodatkowo pracownik zatrudniany na każdym nowym stanowisku pracy, a więc i operator wózka jezdniowego, musi przejść stosowny instruktaż stanowiskowy.