Każdy protokół kontroli stanu bhp musi być podpisany przez pracodawcę

Kategoria: Dokumentacja BHP
Data: 12-10-2013 r.

Jednym z podstawowych obowiązków pracowników służby bhp jest przeprowadzanie kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sporządzanie protokołów stanu bhp. Nie każdy protokół musi zawierać krótką charakterystykę zakładu pracy, jednak wszystkie muszą być podpisane przez pracodawcę.

Prawidłowo sporządzony protokół stanu bhp musi zawierać krótką charakterystykę zakładu pracy. Ta z kolei powinna zawierać informacje dotyczące:

 
  • ogólnej struktury organizacyjnej firmy,

  • rodzaju produkcji,

  • procesów technologicznych.

Warto pamiętać, że charakterystykę zakładu pracy pracownicy służby bhp muszą opisać w dwóch sytuacjach: podczas pierwszej kontroli warunków pracy w firmie (np. po uruchomieniu zakładu czy w sytuacji, gdy zaczynają pracę w nowej firmie) i podczas corocznej, obowiązkowej kontroli kompleksowej. W innych sytuacjach wystarczy, że pracownik służby bhp wpisze do protokołu (w rubryce dotyczącej ogólnej charakterystyki zakładu pracy), że kontrola jest zgodna z ostatnim protokołem, w którym została opisana charakterystyka firmy.

Pracownicy służby bhp, kontrolując problematykę bezpieczeństwa i higieny pracy, powinni uwzględnić realizację decyzji, wniosków i zaleceń pokontrolnych z wcześniejszych kontroli – zarówno organów nadzoru, jak i własnych.

Należy pamiętać, że każda kontrola stanu bhp w firmie przeprowadzana przez pracowników służby bhp, jest kontrolą odrębną zarówno od każdej kontroli przeprowadzanej przez nich wcześniej, jak i kontroli przeprowadzanej przez zewnętrznego inspektora pracy lub inspektora sanitarnego. Należy pamiętać, że każdy protokół kontroli stanu bhp musi być podpisany przez pracodawcę.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24280 )
Array ( [docId] => 24280 )