Instruktaż stanowiskowy bhp jest konieczny na nowym stanowisku

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 03-10-2013 r.

Przeniesienie pracownika do innej pracy, bez względu na okres jej trwania, wymaga przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego bhp uzupełniającego w zakresie bezpiecznych sposobów wykonywania pracy uwzględniających występujące narażenia na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych występujących na nowym stanowisku.

Jeżeli chodzi o ocenę ryzyka zawodowego to wystarczy zapoznać pracownika z wcześniej opracowaną oceną dotyczącą stanowiska, na które będzie on przenoszony, a jeżeli takiej nie było to należy opracować nową ocenę ryzyka dla tego konkretnego stanowiska pracy, na którym okresowo będzie pracował przenoszony pracownik.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Pracodawca:

  1. ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko,
  2. informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Natomiast rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp wskazuje, że instruktaż stanowiskowy bhp przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku (...) pracownika przenoszonego na stanowisko, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. A także, że pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy bhp na każdym z tych stanowisk.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24362 )
Array ( [docId] => 24362 )