Pierwsze szkolenie okresowe bhp służby bhp musi odbyć się po roku

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 18-07-2013 r.

Pracownicy służby bhp, podobnie jak wszyscy inni pracownicy, muszą odbywać szkolenia okresowe bhp. W przypadku służby bhp pierwsze szkolenie okresowe bhp powinno odbyć się po 12 miesiącach. Pojawia się jednak wątpliwość, od kiedy liczyć ten termin. Czy od momentu ukończenia szkoły, czy też od momentu rozpoczęcia pracy na stanowisku pracownika służby bhp.

Pierwsze szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy pracownicy służby bhp powinni odbyć w określonym przepisami terminie, od rozpoczęcia pracy na danym stanowisku, a nie od momentu ukończenia studiów o specjalności bhp.

Przepisy przewidują, że pierwsze okresowe szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy pracownicy zatrudnieni na stanowiskach:

  • robotniczych,
  • inżynieryjno-technicznych,
  • w służbie bhp,
  • administracyjno biurowych

powinni odbyć w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.

Natomiast osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści pierwsze szkolenie okresowe bhp powinni odbyć w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy.

Oczywiście nie ma przeszkód, aby absolwent technikum bhp lub studiów o specjalności bhp ukończył pierwsze szkolenie okresowe bhp po zdobyciu kwalifikacji do pracy w służbie bhp. Podkreślić jednak należy, że takie szkolenie powinien zorganizować pracodawca, który ponosi koszty związane z organizowaniem szkoleń okresowych bhp.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24326 )
Array ( [docId] => 24326 )