Pracę z nowym urządzeniem musi poprzedzić instruktaż uzupełniający

Kategoria: Szkolenie BHP
Data: 15-10-2013 r.

Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy bhp na każdym z tych stanowisk. Analogicznie, zanim pracownik zostanie dopuszczony do pracy z urządzeniem, którego nie obejmował instruktaż stanowiskowy, musi wziąć udział w instruktażu uzupełniającym.

Kwestia dodatkowych instruktaży jest szczególnie istotna w przypadku pracowników zatrudnianych na stanowisku robotniczym, a także każdym innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. Ta sama sytuacja dotyczy pracownika przenoszonego na wyżej określone stanowisko pracy.

 

W przypadku wprowadzenia na stanowisku pracy zmian warunków techniczno-organizacyjnych, zwłaszcza zmian procesu technologicznego, organizacji stanowisk pracy i wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia lub niebezpiecznym, a także nowych bądź zmienionych narzędzi, maszyn i innych urządzeń, pracownik zatrudniony na tym stanowisku odbywa instruktaż stanowiskowy bhp przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach.

Tematyka i czas trwania instruktażu stanowiskowego bhp powinny być uzależnione od rodzaju i zakresu wprowadzonych na stanowisku pracy zmian. W praktyce oznacza to, że pracownik mający określone w umowie o pracę stanowisko pracy np. stolarza obsługuje różną liczbę maszyn i urządzeń, które mogą się zmieniać podczas jego zatrudnienia.

Jeżeli więc instruktaż stanowiskowy bhp, odbyty przez pracownika przed dopuszczeniem go do pracy, nie obejmował szkolenia przy obsłudze wszystkich maszyn i urządzeń, każde zatrudnienie przy użyciu nowego lub zmienionego narzędzia, maszyny bądź urządzenia wymaga przeprowadzenia uzupełniającego instruktażu stanowiskowego bhp dla tego pracownika. Program instruktażu musi być uzależniony od rodzaju oraz zakresu wprowadzonych zmian.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24364 )
Array ( [docId] => 24364 )