Ręczne przemieszczanie przedmiotów nieporęcznych wymaga regulacji

Kategoria: Warunki pracy
Data: 01-11-2013 r.

Jeżeli w magazynie ma miejsce ręczne przemieszczanie przedmiotów nieporęcznych, niestabilnych, ze zmiennym środkiem ciężkości i innych, które z powodu masy, kształtu lub swoich właściwości mogą spowodować zagrożenie wypadkowe, należy wydać instrukcję regulującą zespołowe przenoszenie pojedynczych przedmiotów.

Instrukcja regulująca ręczne przemieszczanie przedmiotów nieporęcznych musi określać szczegółowe zasady bezpiecznego postępowania przy przemieszczaniu takich przedmiotów. A mianowicie:

  • przedmioty nieporęczne lub trudne do utrzymania muszą być przemieszczane przy użyciu odpowiedniego sprzętu pomocniczego zapewniającego bezpieczeństwo podczas pracy,
  • przedmioty, których środek ciężkości po ustawieniu w pozycji do podnoszenia i po podniesieniu znajdowałby się powyżej połowy wysokości przedmiotu, nie mogą być przenoszone ręcznie, chyba że do przeniesienia przedmiotu zastosowano uchwyty znajdujące się powyżej środka ciężkości,
  • zwoje taśmy, drutu, kabla itp. przedmioty podczas przenoszenia trzeba zabezpieczyć przed rozwinięciem i wyginaniem,
  • w razie konieczności przenoszenia przedmiotu trzymanego w odległości większej niż 30 cm od tułowia należy zmniejszyć o połowę dopuszczalną masę przedmiotu przypadającą na 1 pracownika (np. masa tak trzymanego przez pracownika przedmiotu, przy pracy stałej, nie może przekraczać 15 kg) – innym rozwiązaniem jest zapewnienie wykonywania tych czynności przez co najmniej 2 pracowników.

Przedmioty, których długość przekracza 4 m, a masa 30 kg, przenosi się zespołowo. Jednak należy pamiętać o tym, że na 1 pracownika nie może przypadać masa większa niż 25 kg – przy pracy stałej, a 42 kg – przy pracy dorywczej. Niedopuszczalne jest zespołowe przemieszczanie przedmiotów o masie przekraczającej 500 kg.

Przy zespołowym przenoszeniu przedmiotów należy zapewnić:
  • dobór pracowników pod względem wzrostu i wieku oraz nadzór pracownika doświadczonego w zakresie stosowania odpowiednich sposobów ręcznego przemieszczania przedmiotów i organizacji pracy, wyznaczonego w tym celu przez pracodawcę,
  • odstępy między pracownikami co najmniej 0,75 m i stosowanie odpowiedniego sprzętu pomocniczego.
Przenoszenie przedmiotów długich i o dużej masie powinno odbywać się przy zastosowaniu sprzętu pomocniczego, pozwalającego na transport takich przedmiotów z możliwie najmniejszym unoszeniem ich ponad poziom podłoża. Jeżeli zespołowe przenoszenie przedmiotów odbywa się na ramionach pracowników, trzeba zapewnić, aby:
  • wkładali i opuszczali przenoszony przedmiot jednocześnie i na komendę,
  • znajdowali się po jednej stronie przenoszonego przedmiotu,
  • używali środków ochrony indywidualnej chroniących ramiona.



Lesław Zieliński
, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24437 )
Array ( [docId] => 24437 )