Specjalista z zewnątrz musi posiadać staż pracy w służbie bhp

Kategoria: Warunki pracy
Data: 03-10-2013 r.

Pracodawca, w przypadku braku kompetentnych pracowników, może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Jednoznaczne określenie w przepisach Kodeksu pracy, że wykonywanie zadań służby bhp u pracodawcy można powierzyć specjaliście spoza zakładu pracy oznacza, że taka osoba musi spełniać wymagania dotyczące kwalifikacji dla pracowników służby bhp.

Specjalista z poza zakładu pracy musi także posiadać odpowiedni staż pracy w służbie bhp uprawniający do zatrudnienia na stanowisku specjalisty ds. bhp, tj. posiadać wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu w służbie bhp.

 

Zatem, jeżeli osoba posiada kwalifikacje i odpowiedni staż pracy w służbie bhp tj. wyodrębnionej komórce organizacyjnej jednoosobowej lub wieloosobowej u danego pracodawcy, to spełnia wymagania dla specjalisty ds. bhp. Może więc, prowadząc własną działalność gospodarczą w zakresie bhp, świadczyć usługi bhp dla pracodawców.

Wyjaśnić warto, iż samo ukończenie technikum bhp, studiów kierunkowych albo studiów podyplomowych w zakresie bhp nie jest jednoznaczne z uzyskaniem tytułu np. inspektora ds. bhp, specjalisty ds. bhp itp. – jest to jedynie potwierdzenie zdobycia odpowiednich kwalifikacji i możliwość zatrudnienia na stanowisku odpowiednim dla służby bhp po spełnieniu wymagań określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług bhp nie daje uprawnień do bycia specjalistą ds. bhp – nie nabywa się odpowiedniego stażu niezbędnego do zajmowania stanowisk dla służby bhp. Przepisy jednoznacznie stanowią, iż staż ten nabywa się w służbie bhp u pracodawcy, który ma obowiązek stworzyć taką służbę w swoim zakładzie pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24424 )
Array ( [docId] => 24424 )