Wchodzenie po stałej drabinie nie jest pracą na wysokości

Kategoria: Warunki pracy
Data: 12-09-2013 r.

Zdarza się, że pracownik wchodzi na wysokość powyżej 3 m nad poziomem posadzki po drabinie, która jest stałym elementem, np. metalowego podestu do obsługi urządzenia. Podest posiada zgodne z przepisami wyposażenie a praca na nim nie jest kwalifikowana jako praca na wysokości. Problemem jest kwestia posiadania przez takiego pracownika badań lekarskich do prac na wysokości powyżej 3 m.

Praca na podwyższeniu osłoniętym ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi albo wyposażonym w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości – nie zalicza się do prac wysokości. Podobnie samo wchodzenie po stałej drabinie nie jest pracą na wysokości.

Jednakże muszą być spełnione dodatkowe warunki, takie jak:

  • praca na podeście nie wymaga wychylania się, przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości;
  • wchodzenie po drabinie na podest nie jest związane z jakimikolwiek innymi czynnościami (np. wnoszeniem narzędzi, materiałów);
  • wynik przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego dla czynności wykonywanych na przedmiotowym stanowisku pracy wyklucza możliwość upadku z wysokości.
Należy mieć na uwadze i taką okoliczność, że mogą znaleźć się osoby mające tzw. lęk wysokości, dla których wchodzenie po drabinie i przebywanie na wysoko usytuowanym podeście może stanowić problem.

Reasumując – pracownik wchodzący po drabinie na dość dużą wysokość i wykonujący prace na podeście powinien w skierowaniu na badania lekarskie mieć np. taki zapis:

„praca na podeście powyżej 3 m nad poziomem otoczenia (bez wychylania się poza obrys podestu); wchodzenie na podest po stałej drabinie zewnętrznej.”

Natomiast lekarz medycyny pracy zdecyduje jakie badanie lekarskie i pomocnicze przeprowadzić.

Pamiętać należy, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, a badania lekarskie (przeprowadzone na podstawie występujących na stanowisku pracy zagrożeń) są jednym z elementów zapewnienia tego bezpieczeństwa.


Lesław Zieliński
, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Poznaj skuteczne sposoby zmniejszania ryzyka wypadków przy pracach na wysokości

pobierz

Odpowiedzialność za uchybienia w zakresie szkoleń bhp

pobierz

5 praktycznych przykładów omawiania bezpieczeństwa pożarowego w ramach szkoleń bhp ułatwi Ci przygotowanie szkolenia

pobierz

Ryzyko zawodowe a ergonomia stanowisk pracy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24413 )
Array ( [docId] => 24413 )