Energia ekologiczna - działanie solarów

Kategoria: Energetyka
Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 12-10-2012 r.

Solary, czyli kolektory słoneczne, to urządzenia, których zadaniem jest konwersja promieniowania słonecznego na ciepło. Instalacja solarna jest w stanie zabezpieczyć około 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę w domach. Wydajność solarów, czyli tzw. sprawność kolektora, zależy od rodzaju technologii, jaką zastosujesz, a także od sposobu montażu.

Rodzaje instalacji solarnych

Wyróżniamy kolektory płaskie, próżniowo-rurowe i skupiające. Ze względu na koszty najpopularniejsze są instalacje płaskie. Do rzadkości należą drogie solary skupiające, które aktywnie poszukują źródła promieniowania.

Sprawność instalacji będzie większa, jeśli zdecydujesz się na konwerter próżniowy. W próżni bowiem pozyskiwanie energii słonecznej jest efektywniejsze, nawet w zimowe dni. Próżniowe mogą być zarówno kolektory płaskie, jak i rurowe. Wadą tych drugich jest jednak fakt, że nie „odśnieżą się” same zimą (nie można zastosować tzw. obiegu odwróconego), są również mniej odporne na grad. Dlatego klienci najczęściej wybierają kolektory płaskie.

Sposób działania solarów

Przezroczyste pokrycie, absorber, wymiennik ciepła, izolacja – to typowe elementy każdej instalacji solarnej. Pierwsza warstwa wykonana jest najczęściej ze szkła, absorber zrobiony jest z miedzi, a wymienniki to rurki miedziane przymocowane do niego. Izolację natomiast stanowi zazwyczaj wełna mineralna.

Promienie słoneczne są absorbowane i następnie wymieniane na ciepło cieczy – nośnika (wody, albo odpornego na zamarzanie glikolu) bądź powietrza. Podgrzany nośnik wędruje do zbiornika na wodę i po oddaniu ciepła wraca już ochłodzony do konwertera.

Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, choć drobne, są często znaczące. Zwróć na przykład uwagę na rodzaj absorbera: dobrze jeśli jest to miedź wzbogacona niklem oraz czarnym chromem.

Warto także „doświetlić” solar instalując dodatkowe zwierciadło odbijające promienie w stronę konwertera.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41443 )
Array ( [docId] => 41443 )