Dzięki wymianie handlowej na tym rynku wytwórcy energii elektrycznej (produkujący nośniki w oparciu o OZE, ale także w ramach procesu kogeneracji) mogą korzystnie sprzedać swoje prawa majątkowe. Z drugiej strony, ten system pozwala również wywiązać się z nałożonego na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązku zakupu praw.
Ważnym elementem platformy obrotu prawami majątkowymi jest jednolity dostęp do informacji rynkowych, które dotyczą ceny oraz wielkości ofert. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z podmiotów uczestniczących w transakcjach ma jednakowe możliwości kupna lub sprzedaży praw majątkowych.
Istotne znaczenie ma również łatwy dostęp do wszystkich ofert, co w znacznym stopniu ogranicza koszty zakupu praw majątkowych.
Podmioty zainteresowane dokonaniem transakcji mogą to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest bezpośredni udział w obrocie, drugą opcją natomiast skorzystanie z pośrednictwa domu maklerskiego, który jest członkiem Towarowej Giełdy Energii - oczywiście dopuszczonym do działania na rynku praw majątkowych.
Aby jednak uzyskać takie uprawnienia, niezbędna jest zgodna Komisji Nadzoru Finansowego i spełnienie określonych wymogów, które nakłada organ nadzorczy.