Fundusz obligacji korporacyjnych – jak wybrać najlepszy

Kategoria: Fundusze
Data: 26-10-2013 r.

Inwestując w fundusz obligacji korporacyjnych należy przede wszystkim sprawdzić w jakie rodzaje spółek fundusz inwestuje. Nie bez znaczenia jest wiedza zarządzających o spółkach. Im mniejsze i bardziej ryzykowne spółki, tym wyższy potencjalny zysk.  

W przypadku funduszy zamkniętych, inwestorzy muszą liczyć się z koniecznością zamrożenia środków co najmniej na kilka lat. Środki będą jednak pracowały bardzo efektywnie, ponieważ mając do dyspozycji całą powierzoną kwotę, zarządzający może bez obaw zainwestować wszystkie środki rezygnując z tzw. poduszki płynnościowej, którą muszą trzymać fundusze otwarte na wypadek odpływu inwestorów.

Poduszka płynnościowa funduszy otwartych

 

Fundusze otwarte mają większą poduszkę płynnościową, ale generują mniejsze zyski. Wtórny rynek obligacji korporacyjnych jest wciąż zbyt mało płynny, by zarządzający mógł w krótkim czasie zamienić posiadane obligacje na gotówkę nie wpływając przy tym na ceny. Dlatego zarządzający utrzymują od 10 do nawet 20 proc. zarządzanych aktywów w płynnych instrumentach finansowych takich jak lokaty czy bony skarbowe. Oznacza to, że spora część portfela pracuje na zwolnionych obrotach, w porównaniu do części zainwestowanej w obligacje firm.

Stopa procentowa a stopa zwrotu

W warunkach niskich stóp procentowych nie jest łatwo o wysokie stopy zwrotu. Weźmy pod uwagę oprocentowanie obligacji największych polskich firm jak np. Orlen (ok. 4,2 proc.) czy ING (ok. 3,5 proc.) i dołóżmy do tego opłatę za zarządzanie (między 1,5, a 2,5 proc. w skali roku). Fundusz, który inwestowałby wyłącznie w obligacje dużych, bezpiecznych podmiotów zarobi dla swoich uczestników zbyt mało, żeby woleli oni taką inwestycję od znacznie przecież płynniejszej lokaty bankowej.

Większe ryzyko, większe zyski

Dlatego zarządzający są niejako zmuszeni sięgać po obligacje bardziej ryzykownych spółek. Mniejsze firmy – ale wciąż prezentujące się jako relatywnie bezpieczna inwestycja, mogą oferować oprocentowanie na poziomie 8-9 proc. Powyżej tych poziomów zaczyna się już ryzyko wyższe.

Stopa zwrotu funduszy obligacji korporacyjnych


W obecnych warunkach należałoby oczekiwać od funduszy obligacji korporacyjnych, że uda im się wypracować stopę zwrotu rzędu 6-7 proc. w skali roku przed odjęciem opłaty za zarządzanie (przy niższych wartościach, opłata za zarządzanie sprowadziłaby zysk dla inwestora do poziomu lokaty bankowej). Wynik powyżej 8 proc. w skali roku powinno się uznać za bardzo dobry i trudny do osiągnięcia przez konserwatywnie zarządzany fundusz.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24727 )
Array ( [docId] => 24727 )