Po pierwszej połowie roku branża OFE na minusie 

Kategoria: Fundusze
Data: 13-10-2013 r.

Drugi kwartał tego roku przyniósł średni wzrost wartości jednostek rozrachunkowych OFE na poziomie 0,24%. Niestety słaby pierwszy kwartał spowodował, że całe pierwsze półrocze OFE zakończyły ze średnią stratą -0,63%. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku jedynie Nordea OFE zanotowała dodatnią stopę zwrotu. Niemal wszystkie OFE pobierają maksymalną wysokość składki za zarządzenie.  

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego także w drugim kwartale najlepszym towarzystwem emerytalnym była Nordea OFE. Wartość jednostki rozrachunkowej wzrosła o 1,23%. W tym samym czasie najgorsze wyniki zanotował Allianz Polska OFE: -0,25%. Natomiast w ujęciu półrocznym najgorzej spisał się AEGON OFE z wynikiem -1,8%.

 

Słabe wyniki sektora emerytalnego są skutkiem sytuacji na rynkach finansowych, szczególnie na GPW, gdzie główne indeksy – WIG oraz WIG20 – przez pierwszą połowę roku notowały spadki. Także stopy zwrotu uzyskane na rynku instrumentów dłużnych negatywnie wpływały na rentowność OFE: indeks obligacji polskich FTSE Global Government Bond Index for Poland zmienił się w drugim kwartale o -0,9% (-1% w I półroczu).

Fundusze emerytalne zarabiają dzięki składkom

W sumie sektor OFE zgromadził w drugim kwartale kapitał w wysokości 272,1 mld z, co oznacza wzrost o 2,5 mld zł w ciągu trzech miesięcy. Wszystkie fundusze zanotowały wzrost wartości aktywów netto.

Zgodnie z danymi KNF, na koniec II kwartału 2013 roku najmniejszy fundusz (OFE POLSAT) dysponował aktywami netto na poziomie 2,4 mld zł, gdy w tym samym czasie największy podmiot (ING OFE) wykazywał aktywa netto o wartości 65,1 mld zł. Trzeba dodać, że OFE POLSAT zostało przejęte przez PKO BP BANKOWY PTE S.A., który przejmie jego aktywa.

Wzrost wartości aktywów netto był wynikiem tego, że w drugim kwartale do OFE trafiło łącznie 2,2 mld zł składek emerytalnych. Od przekazanych przez ZUS składek potrącane są opłaty w wysokości maksymalnie 3,5% przekazanych środków. Składki w omawianym kwartale pochłonęły ok. 100 mln zł, reszta środków trafiła na konta uczestników OFE.

Niemal wszystkie fundusze pobierają składkę w maksymalnej wysokości. Tylko dwa fundusze stosowały niższe stawki: OFE POLSAT (3,4%) oraz Allianz Polska OFE (3,45%). Po likwidacji OFE POLSAT i przejęciu jego aktywów przez PKO BP Bankowy OFE to ten ostatni fundusz pobiera opłatę według najniższej na rynku stawki 3,4%.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24721 )
Array ( [docId] => 24721 )