Fundusze inwestycyjne zyskają na nowych przepisach

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 03-09-2012 r.

Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych ma na celu przede wszystkim wzmocnienie tego segmentu usług zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku. Dzięki nowym regulacjom, które wynikają z obowiązku dostosowania rodzimych przepisów do unijnych dyrektyw, TFI będą mogły m.in. ograniczyć koszty prowadzonej działalności.

Zmiany mają bardzo ważne znaczenie dla działalności funduszy, szczególnie biorąc tutaj pod uwagę aspekt finansowy i związane z nim oszczędności dla poszczególnych Towarzystw.

Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, możliwe będzie m.in. transgraniczne łączenie funduszy inwestycyjnych. Nowa formuła przewiduje także zmiany w zakresie tworzenia funduszy podstawowych i powiązanych.

Na nowelizacji ustawy zdecydowanie zyskają nabywcy jednostek uczestnictwa. Oprócz niższych kosztów, wynikających z oszczędności operacyjnych TFI, klienci odczują także większy komfort w zakresie dostępu do informacji o produktach oferowanych na rynku.

W tym ostatnim przypadku chodzi np. o uproszczenie treści dokumentów i materiałów informacyjnych, które stanowią podstawę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i zakupie jednostek uczestnictwa określonych funduszy.

Według nowych wytycznych, m.in. skrót prospektu informacyjnego zostanie tutaj zastąpiony dokumentem zawierającym kluczowe informacje dla inwestorów. Wszystko po to, aby jasno i klarownie wyjaśnić nawet osobom, które nie mają na co dzień styczności z rynkiem kapitałowym, jak poruszać się w inwestycyjnych meandrach i jak stawiać pierwsze kroki na tym właśnie rynku.

 

To jednak nie wszystkie zmiany. Nowe uprawnienia zyskają również zarządzający funduszami. Dzięki wprowadzeniu specjalnego paszportu, będą oni mogli sprawnie poruszać się na rynkach zagranicznych, zarządzając aktywami w innych krajach członkowskich Unii. Ten mechanizm będzie działał również w drugą stronę, a więc takie same udogodnienia zyskają firmy zarządzające z terenu innych państw, które zdecydują się na prowadzenie działalności operacyjnej bezpośrednio w Polsce.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24701 )
Array ( [docId] => 24701 )