Przewaga inwestycji w fundusze nad indywidualnym lokowaniem kapitału

Kategoria: Fundusze
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 30-07-2012 r.

Oprócz zdecydowanie większych możliwości negocjowania opłat i prowizji od nabywanych papierów wartościowych, fundusze inwestycyjne – z racji swych rozmiarów i posiadanego kapitału - uczestniczą w operacjach rynkowych, które są nieosiągalne dla drobnych graczy. Ich zaplecze finansowe pozwala także na odpowiednie rozproszenie środków.

W tym ostatnim przypadku chodzi głównie o odpowiednie zabezpieczenie portfela inwestycyjnego. Przypomnijmy, że stare giełdowe przysłowie mówi o tym, iż „nie wkłada się wszystkich jaj do jednego koszyka”. Łatwo powiedzieć, ale trudniej wykonać – szczególnie, jeżeli dysponujemy niewielkim kapitałem.

O ile dla drobnego inwestora może to być spory problem, to już dla funduszy, które dysponują potężnymi środkami, jednoczesny zakup różnych papierów wartościowych (np. ryzykownych akcji i bezpiecznych obligacji skarbowych) nie będzie nastręczał specjalnych kłopotów.

A to właśnie odpowiednie rozproszenie ryzyka inwestycyjnego jest często kluczem do sukcesu. Zapewnia bowiem ochronę przed niekorzystnymi zmianami nastrojów na rynku, które mogą być przyczyną sporych strat i uszczuplenia portfela.

Drugi ważny element, który charakteryzuje podmioty zbiorowego inwestowania to wspomniana już wcześniej możliwość uczestniczenia w transakcjach, które dla pojedynczych graczy są niedostępne.

 

Często zdarza się bowiem, że do sprzedaży trafiają bardzo atrakcyjne udziały wielkich, międzynarodowych holdingów czy też instytucji finansowych. I tutaj – z racji gotówki niezbędnej do nabycia papierów – zapraszane są właśnie fundusze inwestycyjne. Wówczas mogą one kupować odpowiednio duże pakiety akcji w ramach ofert publicznych.

Innym przykładem mogą być różnego rodzaju aukcje instrumentów dłużnych np. obligacji lub bonów, organizowane na rynku przez Skarb Państwa. Podobne mechanizmy działają także na rynku walutowym, gdzie odpowiednie zaplecze kapitałowe gwarantuje pomyślne dokonywanie transakcji.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24674 )
Array ( [docId] => 24674 )